Jedzenie Ryb a zdrowe odchudzanie – co z kolacją?

Niektórzy twierdzą, że będąc na diecie, jeśli ma to być skuteczna dieta, nie należy jeść kolacji. Czy rzeczywiście z kolacji trzeba rezygnować, żeby schudnąć? Przecież we wszystkich artykułach i poradach dotyczących zdrowego odchudzania jest wyraźnie napisane, że należy jeść 5 posiłków dziennie. Wygląda na to, że kolacja do tych posiłków powinna się wliczać. Jest to rzeczywiście prawda. Tak samo jak w każdej skutecznej diecie ważne jest jedzenie odpowiednio skomponowanego śniadania, jedzenie kolacji też jest ważne.

Trzeba jednak przestrzegać pewnych zasad, a kolacja nie przeszkodzi nam w zdrowym odchudzaniu. Na kolację nie należy zdecydowanie jeść tego samego, co na śniadanie. Śniadanie i kolacja mają bowiem do spełnienia dwie różne role. Śniadanie ma za zadanie uruchomić metabolizm, dostarczyć organizmowi porcję stopniowo uwalnianej energii oraz kontrolować apetyt w ciągu dnia. Kolacja zaś ma za zadanie dać uczucie sytości przed snem, aby głód nie utrudniał zasypiania, albo nie doprowadzał do nagłego nocnego ataku na lodówkę. Musi ona być lekka i zjedzona przynajmniej na 3 godziny przed snem. Jeśli zasady Twojej skutecznej diety każą Ci rezygnować z kolacji czeka Cię naprawdę trudne odchudzanie. Będziesz musiał wykazać się naprawdę silną wolą, żeby nie podjadać przed telewizorem, albo nie skusić się na kolację o północy.

Za skuteczną dietę można uznać nie tylko taką, która daje pozytywne efekty w postaci utraty zbędnych kilogramów, ale taką, która nie daje szans na porzucenie jej zasad ze względu na ciągłe uczucie głodu. Najlepszy na kolację będzie chudy nabiał i warzywa, albo owoce, z dużym naciskiem na warzywa (zawierają mniej węglowodanów prostych). Nabiał daje uczucie sytości na długi czas, a ponadto przyspiesza metabolizm. Trawienie zawartego w nim białka wymaga dużych pokładów energii, a więc kolacja złożona np. z twarogu, czy jogurtu z pewnością przysłuży się zdrowemu odchudzaniu. Jeśli więc planujesz zdrowe odchudzanie nie pomijaj kolacji, tylko jedz ją z głową.