Skocz do zawartości

Zdjęcie

Propozycja górnego wymiaru dla Karpia i Amura na zb. Ostrowy

• Zamknięty Temat jest zamknięty
199 odpowiedzi w tym temacie

Ankieta: Górny wymiar. (59 użytkowników oddało głos)

Górny wymiar ochronny dla Karpia i Amura na zb. Ostrowy

1. Głosowano Jestem za wprowadzeniem (49 głosów [83.05%] - Zobacz)

Procent z głosów: 83.05%

2. Jestem przeciwny wprowadzeniu (uzasadnij dlaczego) (8 głosów [13.56%] - Zobacz)

Procent z głosów: 13.56%

3. Nie mam zdania * edytował admin (2 głosów [3.39%] - Zobacz)

Procent z głosów: 3.39%

Głosuj

#21 kasacs

kasacs

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 2 postów

Napisano 03 sierpień 2011 - 18:49

Witam,
Tak czytam i czytam no jestem już na 100% przekonany że w przyszłym roku, składki o ile w ogóle zapłacę to na pewno nie będzie to w okręgu Cz-wa.
Podobnie jak kolega lukaszcz zrobię to w okręgu opolskim, tam się da.
"Kolega" z zarządu twierdzi że karp zniszczy całą roślinność w zbiorniku, proszę aby Szanowny kolega jako członek miłościwie panującego nam Zarządu przejechał się na Lisów gdzie górny wymiar karpia został wprowadzony i sprawdził stan roślinności :), tam faktycznie karp zniszczył całą roślinność.
Już wiem czym Panowie się kierowali wprowadzając ten wymiar, po prostu liczyliście że karp wyczyści zbiornik a wy nic nie będziecie z tym robić - SUPER PODEJŚCIE.
Polityka naszego okręgu jest taka jaka jest, widać to najlepiej nad naszymi wodami, wszyscy płaczą że nie ma ryb, że nie bierze ale jak może brać jak wszystko w lodówkach, zamrażalkach słoikach itp.
Serdecznie pozdrawiam Zarząd i jego profesjonalne podejście do zarządzania naszymi wodami.

P.S Wierzę że za kilka lat sytuacja zmieni się diametralnie i to "betonowe towarzystwo" będzie prosiło o możliwość łowienia na wodach zarządzanych przez karpiarzy :)

#22 Z@nder

Z@nder

Doświadczony Majtek

• Użytkownik
  • 369 postów

Napisano 03 sierpień 2011 - 19:42

Koledzy poruszyłem ten temat nie celem zrobienia z Ostrów łowiska typowo karpiowego !
Łowisko Ostrowy miało by służyć Wszystkim wędkarzom, nie tylko karpiarzą !
Kto odniósł takie wrażenie jest w błędzie, szczególnie osoby które napisały zróbcie z Michaliny łowisko karpiowe !
Celem górnego wymiaru miało by być zachowanie populacji dużych ryb w zbiorniku, aby można było przeżyć niesamowite chwile podczas holu takiej dwu cyfrówki !
Piszecie, że zamykanie wody na tydzień jest nie do przyjęcia, wszystko do dogadania!
Przykładem z Opola przed zawodami karpiowymi wpuszcza się średniego karpia na pobliski zbiornik z pieniędzy które idą na zawody i własnych środków aby uszczęśliwić resztę tych którzy lubią rybie mięso !
My też tak możemy, możemy wpuścić rybę na górny zbiornik i nikt nie będzie płakał, że na Ostrowach nie połowi !

Co do niszczenia przez karpia roślinności to jakieś bajki wyssane z palca ! Przykład Lisowa, a jak za krótko jest tam karp to sięgnijmy przykładem Angielskich łowisk gdzie karpia jest więcej niż wody, a i roślinności też nie brakuje !

Na łowisku Ostrowy jakby pływało tak ze 100 dużych karpi w przedziale 8-20kg nie było by zagrożeniem dla tego zbiornika w końcu to 38h a nie 5 jak Pająk !

Jeszcze jedna uwaga co do nas Karpiarzy, i nie tylko "zabierając dużą rybę okradacie kolegów nie z mięcha lecz z satysfakcji złowienia okazu którym na zdjęciu można się pochwalić przed innymi"
To nie czasy PRL-u, że jak ktoś złowił wielką rybę to musiał zabrać bo inni by mu nie uwierzyli w jego sukces !
Żyjemy w dwudziestym pierwszym wieku prawie każdy ma aparat, choćby w telefonie !
Z@nder - "koło OKOŃ"
Carp Quest Club Częstochowa

#23 mariusz

mariusz

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 766 postów
  • Koło:PZW Śródmiejska
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 03 sierpień 2011 - 21:47

Cała ta dyskusja prowadzi do jednego .... po prostu w naszym Okręgu nie mamy zbiorników, które zaspokoiły by potrzeby wędkarzy. To nie czasy, gdzie wszyscy łowili na bambusy, ale obecnie robią się pewne specjalizacje na które nasz PZW musi zacząć reagować. Prawdą jest to, że przydało by się również u nas jakieś łowisko karpiowe, ale niech w tym temacie nie wypowiadają... się ludzie, którzy widzą tylko krzaki nad rzeką. Wędkarstwo karpiowe jest droga zabawką i nie karzcie łowić im na Michalinie czy na jakieś okolicznej gliniance, bo ich sprzęt na to nawet nie pozwala. Sam bym z chęcią posiedział kiedyś na takiej zasiadce ale pytanie pozostanie tylko gdzie... bo najbliższy taki akwen należy do okręgu opolskiego. Zgodzęsię z Gregorem, że szkoda by było przeznaczyć zbiornika Ostrowy na takie łowisko, bardziej widział bym tam liny,jazie i leszcze.
W ubiegłym roku, byłem jednym z uczestników Pucharu Gutkiewicza i miałem okazję rozmawiać ludźmi z czołówki spławika w Polsce, i wielce dziwili się , że taki zbiornik jak Huta oferuje tylko wędkarzom drobna płotkę. Linia brzegowa, jak i dobry dojazd do stanowisk oferuje możliwości organizacji na tym zbiorniku zawodów wyższej rangi, ale pod warunkiem, że będą pływały tam leszcze w większej ilości. Sprawa niby też jest prosta, ale jakoś od lat nic się nie zmienia i dalej trzepiemy tam płotki do 15 cm.
Wracając do wypowiedzi Jasia, zreszta dla mnie rewelacja :klaszcze: to zapomniałeś o sumie, którego trzeba podobno wyłowić, bo wyjada ryby :niezrecznie:

Użytkownik mariusz edytował ten post 03 sierpień 2011 - 21:48

Koło ,,Śródmiejska"
lat 41

#24 Danek

Danek

Expert

• Wędkarska Częstochowa
  • 3553 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 04 sierpień 2011 - 15:59

W kwestii górnego wymiaru jestem na nie! Dlaczego? To zaporówka. W zaporówce nie powinno być ani amurów ani kontrowersyjnych karpi. A dodatkowa ochrona nie specjalnie jest im potrzebna. Karpia 60cm nie tak łatwo złowić przypadkowo a karpiarze nastawiający się z premedytacja na te ryby maja świadomość że okazy się wypuszcza. Jeśli nie, to trzeba prowadzić kampanie informujące :oczko:
Osobną sprawą jest oczywiście to, czy zniszczą czy nie zniszczą roślin w zbiorniku. Moim zdaniem nie zniszczą, jeśli będzie ich odpowiednia ilość w zdrowym ekosystemie. Życie zaporówki ma swoje stadia. Widzimy obecnie zanik roślinności z uwagi na nadmierny napływ biogenów i ich odkładanie się. Zakwit sinic, brak światła dla roślinności zanurzonej i efekt widoczny. Oczywiście jeśli ryb będzie za dużo do rozmiarów zbiornika, kopiące karpie na pewno nie przyczynia sie do nadmiernego wzrostu roślin. Ale bez przesady - Hadra, Lisów, Jaworznik to przykłady łowisk gdzie karpie są i jakoś zielsko rośnie. Zobaczymy jak długo...
Dlaczego to, że "widzę tylko krzaki", wpływa na możliwość wypowiedzi? Czy jestem gorszy? Czy mam ograniczone prawa obywatelskie? Czy mniej mnie ma to interesować? A jak kiedyś zechcę posiedzieć przy gruntówce? A jeśli będę chciał połowić na spinn z łódki na Ostrowach? Już teraz ilość zestawów wyrzuconych na dalekie odległości zmniejsza moje możliwości połowów.

W kwestii umierania forum: bardzo nad tym ubolewam! Poszliśmy na ilość userów a nie na jakość rzetelnych informacji w znanym i zgranym (pomimo różnych internetowych animozji) teamie.
Róbta co chceta, ja i tak swoje wiem

C&R

Dołączona grafikaJeszcze piszę poprawnie po polsku

#25 Mariusz F

Mariusz F

Mistrz WCP Spławik

• Użytkownik
  • 264 postów
  • Koło:Śródmiejska

Napisano 04 sierpień 2011 - 16:09

Ja widzę takie jedno łowisko które spokojnie można przekształcić na typowo karpiowe. Niezbyt głębokie i z przepływem małej rzeczki. To Strzelce Wielkie. Co do Huty to raczej nie ma co liczyć na poprawę sytuacji - No chyba że dało by się dogadać z Elsenem i wydzierżawić zimny zbiornik, odciąć całkowicie od ciepłego i zarybić, ale to raczej nierealne. Na duże leszcze to za parę lat też nie będzie można liczyć - bo jedyne duże w naszym okręgu to chyba tylko na Poraju zostały.
Jeżeli już mamy rozważać górny wymiar to uważam że powinien być wprowadzony dla większości ryb.

A i jeszcze jedna kwestia . Może zamiast rozważać kto ma racje po prostu zapytać ichtiologów . Niech się wypowiedzą ludzie którzy wiedzą naprawdę jak dana ryba wpływa na środowisko w którym występuje.

Ja nie mam pojęcia jak Karp i wpływa na roślinność danego akwenu (wiem tylko, że jak miałem Welony w akwarium to zeżarły mi całą roślinność pływającą i srały na zielono :) )

Użytkownik Mariusz F edytował ten post 04 sierpień 2011 - 16:22

Jak mnie nie ma w serwisie - To jestem na rybach !!

SINAD S.C. Częstochowa - CB RADIO , ANTENY, NAPRAWA i MONTAŻ.
WCP rabaty !!! tel. 501 634 634

#26 Romano

Romano

Doświadczony Majtek

• Użytkownik
  • 372 postów
  • Lokalizacja....

Napisano 04 sierpień 2011 - 22:02

W ubiegłym roku, byłem jednym z uczestników Pucharu Gutkiewicza i miałem okazję rozmawiać ludźmi z czołówki spławika w Polsce, i wielce dziwili się , że taki zbiornik jak Huta oferuje tylko wędkarzom drobna płotkę. Linia brzegowa, jak i dobry dojazd do stanowisk oferuje możliwości organizacji na tym zbiorniku zawodów wyższej rangi, ale pod warunkiem, że będą pływały tam leszcze w większej ilości.

Mariusz patrząc z perspektywy tegorocznych ME i MP to huta mogła by się okazać wędkarskim eldorado :rolft4: ,gdyby tak jeszcze okręg wpuścił trochę leszcza (byle nie dużego karpia bo wyżre wszystko ziele i...)to mogli by zorganizować imprezę wyższej rangi.

#27 misza06

misza06

Doświadczony Majtek

• Użytkownik
  • 367 postów

Napisano 04 sierpień 2011 - 22:44

.Czy Ostrowy się do tego nadają nie wiem,może Michlina była by lepsza.Co do relacji z wypraw masz rację Gregor zrobiło się ubogo ,ale to z prostej przyczyny wstaw zdjęcie z złowioną rybą napisz gdzie i na drugi dzień nie dopchasz się na miejsce.Wiele z osób uczestniczących aktywnie na forum łowi piękne ryby robi fotkę i zwraca im wolność.Sam pewnie wiesz jak szybko znikają ryby gdy padnie hasło że biorą .W tydzień można pozbawić zycia nie jeden zbiornik.
[/quote]
Właśnie tak jest! To bzdura, że mogą tu wchodzić nie zweryfikowani Powiem więcej ja ich uważam za kłusoli i mięsiaży
:gwiazdki:
misza06

#28 jamnik0

jamnik0

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 5 postów

Napisano 05 sierpień 2011 - 08:33

witam jestem oczywiście za górnym wymiarem nie tylko dla karpia ale nie ukrywam że interesuje mnie najbardziej i chciałbym wyjaśnić parę spraw po pierwsze nikt nie chce zrobić z Ostrów łowiska typowo karpiowego i nikt nie ma zamiaru organizować tam zawodów karpiowych co chwile więc proszę nie straszyć ludzi takimi informacjami bo jak by podliczyć ile jest innych zawodów na tym zbiorniku rocznie to daję głowę że 5 dniowe zawody karpiowe to pikuś jeśli chodzi o spustoszenie jakie robi karp to biorąc pod uwagę że ten gatunek jest w naszym kraju jakieś 600lat to powinniśmy mieć już same bagna (chociaż z takim podejściem naszego zarządu to pewnie niedługo tak będzie).pozdrowienia dla wszystkich pozytywnie zakręconych i życzę aby wszystkie siatki były puste a foto galerie pełne
Co nas nie zabije to nas wzmocni

#29 Romano

Romano

Doświadczony Majtek

• Użytkownik
  • 372 postów
  • Lokalizacja....

Napisano 05 sierpień 2011 - 10:46

Właśnie tak jest! To bzdura, że mogą tu wchodzić nie zweryfikowani Powiem więcej ja ich uważam za kłusoli i mięsiaży
:gwiazdki:

O czym ty w ogóle piszesz :kij: :gwiazdki: jak zmierzałbyś wszystkich rejestrujących się weryfikować?, że co każdy miałby podać może numer dowodu osobistego, imiona rodziców, czy był karany , czy istnieje w KRD itp... ,potem jeden z adminów jechałby pod wskazany adres i sprawdził jeszcze delikwenta wariografem :lool:
Dość precedensowe podejście, ale czego to mieśiaRze nie zrobią żeby tylko się dowiedzieć gdzie ryba bierze :-D
Tylko co zrobisz na innych forach? gdzie też opisuje się łowiska z Okręgu Częstochowskiego

Tobie się wydaje że jak wszyscy przestaną pisać np. w "Relacjach z wypraw" to co kłusownictwo zniknie :klaszcze: że jak nikt nie odpowie w temacie "Łowiska" to będziemy mieli więcej ryb w wodzie :goodluck:
Póki co to forum zaczęło zamierać i jestem pewien że razem z nim NIE zamiera kłusownictwo i mięsiarstwo w naszym okręgu.

Dla mnie to co napisałeś to bzdura.
Bo potencjalny mięsiarz chcąc uzyskać informacje na temat czy biorą czy nie wystarczy że zajrzy do sklepu wędkarskiego i tam uzyska informacje które go interesują.

PS.sorry za OT.może to ktoś przenieść

#30 Ice

Ice

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 54 postów

Napisano 05 sierpień 2011 - 11:14

Romano, obawiam się, że chodziło mu o rejestrację a nie weryfikację. Czyli po prostu wchodzą tutaj anonimowe osoby(bez konta) i przeglądają. Gdyby cała zawartość forum była ukryta, i by ją zobaczyć trzeba było by się zarejestrować, na pewno było by mniej oglądających forum. A gdyby jeszcze zrobić, że po rejestracji w ciągu 2 dni musisz napisać coś o sobie w temacie 'witamy' to podglądacze którzy szukają tylko mięcha odpuścili by i może temat relacje z wypraw jakoś się ożywił.
Kiedyś WS, ale zapomniałem hasła :lol:

#31 Romano

Romano

Doświadczony Majtek

• Użytkownik
  • 372 postów
  • Lokalizacja....

Napisano 05 sierpień 2011 - 12:15

. A gdyby jeszcze zrobić, że po rejestracji w ciągu 2 dni musisz napisać coś o sobie w temacie 'witamy' to podglądacze którzy szukają tylko mięcha odpuścili by i może temat relacje z wypraw jakoś się ożywił.

To że pierwszy post powinien widnieć w powitali ok to się zgodze.
Ale co to za problem jest dla kogoś napisać "cześć jestem Czesiek stosuje C&R łowie na bezzadziorowe haki i nad woda nawet bąka nie puszczam żeby rybą krzywdy nie zrobić" I co już jest zwerywikowany :brawo2:

Dejta spokój :gwiazdki:

#32 michalwestham19

michalwestham19

Pretendent

• Użytkownik
  • 1281 postów

Napisano 07 sierpień 2011 - 15:57

Ciekaw jestem jakiej ryby teraz najwięcej wpuszcza się do pająka,założę się że jest to karp :gwiazdki:. I wychodzi na to że PZW świadomie niszczy zbiornik i to nie tylko pająk.Ciekaw jestem dlaczego Lisów ma górny wymiar karpia a Ostrowy nie mogą mi.

Tak się składa,że tego lata w upalny dzień udało mi się dostrzec przy powierzchni wygrzewające się karpie i amury.Karpi było 14 ,a amurów 3.Taka ciekawostka dla tych którzy zamierzają tam łowić.Rozmiary nie powalały na kolana.
Wędkarstwo nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem;)

#33 Maniek_N

Maniek_N

Pretendent

• Admin
  • 1328 postów
  • LokalizacjaRędziny

Napisano 07 sierpień 2011 - 21:55

Ankieta jest tendencyjna ... wszyscy są za ale jak poczytają to są przeciw

I tu trafiłeś w sedno sprawy.

#34 iras

iras

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 517 postów

Napisano 09 sierpień 2011 - 08:36

Zaznaczyłem tak, bo uważam, że wszystkie ryby powinny być objęte górnym wymiarem ochronnym. To jedyny sposób na ratowanie tego, co jeszcze pływa w naszych wodach.
W przeciwnym razie, za kilka lat, będziemy łowić ryby tylko po zarybieniu, dopóki "smakosze rybiego mięsa nie zapełnią zamrażarek". Wędkarstwo ma być przyjemnością z samego wędkowania a nie pozyskiwaniem "mięsa na kolację".
Ostrowy znam jak własną kieszeń, pływa tam kilkanaście może trzydzieści karpi powyżej 60cm.Czyżby było to zagrożeniem dla 38h zbiornika? Myślę, że nie. Coraz częściej na zasiadce zamiast karpia łowi się suma, który wyczyścił zbiornik Ostrowy z lina ( najlepszy przysmak suma lin), ale to nie jest szkodnik? Dlaczego, bo nasz a nie tzw. obcy gatunek?
Moim zdaniem, powoływanie się na regulamin zbiornika Michalice koło Namysłowa i opinie, jakie panują wśród tamtejszych wędkarzy mija się z celem. To nasze opinie m.in. z tego forum a nie wędkarzy z Namysłowa powinny być priorytetem. Skoro karp jest szkodnikiem to, dlaczego Okręg w 2010r zarybił nasze zbiorniki tą rybą w ilości 11250kg a pozostałymi gatunkami tylko 6904kg ( sandacz100kg }. Jaki jest sens odrzucać wniosek o górny wymiar karpia a wydawać pieniądze na zarybianie nim. Myślę, że w ślad za kołem Ostrowy pójdą inne koła i posypie się lawina wniosków w sprawie innych gatunków a nasz Zarząd zacznie myśleć podobnie jak my, a nie wędkarze z Namysłowa.

PS. Dlaczego w Szwecji i Anglii jest dużo ryb? Bo się ich nie zabiera.

Użytkownik iras edytował ten post 09 sierpień 2011 - 08:45

#35 papa r.

papa r.

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 132 postów

Napisano 14 sierpień 2011 - 13:23

W Angli na wielu łowiskach jest zakaz zabierania ryb w tym karpi. Wg. mnie te zbiorniki są pełne ryby nie tylko karpia. Natura rządzi i rządziła się zawsze swoimi prawami więc nie przesadzajcie z tym zniszczeniem kompletnym bo to pojecie zgubne.
Ps.
W razie czego spuści się parę drzew i wsypiemy dużo sandacza :gwiazdki: :gwiazdki:

Proponuję przepisac się w przyszłym sezonie do koła Poczesna i wykupic rejestr na gliniankę Korwinów , a przekonasz się jak wygląda populacja niewielkiego zbiornika po kilkunastu latach zarybiania karpiem i amurem . Złowienie płoci , lina , karasia, leszcza , jazia graniczy z cudem (rybostan zbiornika obfitował wczesniej w te gatunki) . Zawody spławikowe na tym zbiorniku często kończą się mizernymi wynikami nie przekraczającymi np . pięciu okonków na 30-stu chłopa (jeśli w dniu zawodów karp nie żerował ...). Wymyślono więc historię o kilku ogromnych sumach, które pożerają całą drobnicę a nawet karpie . Biorąc pod uwagę powierzchnię zbiornika (prawdopodobnie jeśli mnie pamięc nie myli 4.75ha) teoria jest dobra , ale mnie bardziej pasuje teoria o dewastacji zbiornika przez coroczne zarybianie toną karpia ok.35 cm . Oczywiście jest to zbiornik licencyjny , wędkarzom wykupującym rejestry zależy głównie na karpiu i amurze , są tam duże ryby tych gatunków i z pewnością będzie to kiedyś perełka dla karpiarzy lubiących kilkudniowe zasiadki przenęcone kilogramami kulek, jednak inne rybki nie maja tam racji bytu. Pozostały jedynie nostalgiczne relacje starszych panów, którzy z łezką w oku wspominają o tym jakie to kiedyś duże płocie , piękne karasie i liny tam łowili .

Wracając do Ostrów ,to czytając relacje kolegów ubolewam nad tym co się tam dzieje . Na tej zaporówce pod okiem Maki i Bertusa przed pięcioma laty stawiałem z synem pierwsze "spiningowe kroki" i uważam ,że wtedy można było tam przynęty testowac! Ogromna populacja szczupaka i okonia przysparzała wiele radości nawet początkującym spiningistom . Dziś to także już tylko legendy, nie wiem jak sytuacja z białą rybą, bo tam nie jeżdżę ze wzgledu na ogromną wędkarską presję, ale drapieżnik prawdopodobnie został "odłowiony". Myślę ,że na problemy tego łowiska miało wpływ kilka czynników , a pierwszym z nich była rezygnacja ze statusu łowiska specjalnego, co lawinowo zwiększyło presję . Kontrola w naszym kraju na wiele sie nie zda , chyba że byłoby to kilku pokaźnych ss-manów z wilczurami ;), lub każdy członek PZW podpisywałby weksel inblanco na wysoką kwotę ,egzekwowaną w razie wykrytego łamania RAPR! Za to dodatkowe wpływy z licencji ograniczyłyby nieco presję i zwiększyły wpływy środków na konserwację i zagospodarowanie zbiornika ,oraz przemyślane zarybienia . Panowie , przy dzisiejszej presji lin nie dorasta do wymiaru ochronnego !!! Nie mówiąc o dewastacji przez duże karpie i amury.
Jestem za przywróceniem łowiska specjalnego i wtedy należałoby przeprowadzic ankietę wśród Wędkarzy - a nie tylko karpiarzy...
Jeżeli chodzi o ochronę zbiorników dewastowanych przez karpia ( preferowanego jednak przez dużą ilośc członków PZW ) to może należało by trochę unowocześnic zwiazek i wprowadzic powiadomienie członków wiadomością SMS , np o treści :" Szanowny Kolego w dnia 30.08.2011 zarybiony zostanie karpikiem zbiornik Pająk, STARTUJ od 01.09.2011 ,UWAGA ILOŚĆ RYB OGRANICZONA !Nie zwlekaj! Z poważaniem , Twó okręg PZW ";).
Może to wyjdzie taniej niż czyszczenie zbiornika ...GREGOR co ty na to?

Użytkownik papa r. edytował ten post 14 sierpień 2011 - 15:05

:)

#36 Wojtek

Wojtek

Prawie Jak Wędkarz

• Użytkownik
  • 402 postów

Napisano 15 sierpień 2011 - 03:26

Ja zaznaczyłem w ankiecie "jestem przeciwny wprowadzeniu", gdyż uważam że w jakimkolwiek ekosystemie wodnym absurdem jest występowanie ryb które nie potrafią w nim odbyć naturalnego tarła.
Jestem przeciwnikiem ich jakiegokolwiek bytu (tym samym tworzenia dla tych ryb specjalnych warunków, specjalnych limitów) z racji właśnie obiektywnych, że są to ryby z których poza chwilową uciechą wędkarza (który sobie "poholuje") czy też już całkiem wymierną - bo finansową uciechą rybaka (od którego okręg PZW kupi karpia żeby go wbrew logice i prawu unijnemu - dyrektywie wodnej wpuścić do otwartych wód) są szkodnikami naturalnych ekosystemów i środowisk wodnych.
To było obiektywnie (w miarę). Subiektywnie dodam jeszcze, że w związku ze sztucznością takiego łowienia sztucznych nienaturalnie występujących w naszych wodach tych ryb (naturalnie się nie rozmnażających) - w ogóle mnie one nie interesują. Nie łowię ich. Wody w których takie ryby występują staram się omijać - traktując je jako zmarnowane (a na które to rokrocznie się składam w kwestii znaczka: "ochrona i zagospodarowanie wód"). Tym samym ustalanie górnych limitów dla ryb których wg mnie w ogóle nie powinno w wodzie być jest wg bezsensowne.
.. inna sprawa, że znając wędkarstwo dogłębnie przez swoje zwariowanie na jego punkcie - potrafię zrozumieć, że kogoś łowienie karpi potrafi wciągnąć bez pamięci. Niech tak będzie. Niech to karpiowanie sobie jest. Moje zdanie jest tylko takie, że powinno się ono odbywać poza wodami otwartymi/przepływowymi. W innym przypadku roszczę sobie prawo do wyrażania sprzeciwu .. mimo, że stoję z góry na straconej pozycji patrząc na to co wyprawia PZW w kwestii polityki zarybieniowej i właśnie stawianiem na karpia.
Co do tematu przewodniego odnośnie wymiaru górnego na Ostrowach i sprzeciwu ZO. Wystąpiło tutaj chyba coś w rodzaju: "paradoks w paradoksie". Ładować tony karpia rokrocznie do wody a gdy wędkarze chcą ustalić górny limit odpowiadać im, że nie bo to szkodnik .. koń by się uśmiał.

Użytkownik Wojtek edytował ten post 15 sierpień 2011 - 03:41

Tam gdzie nie ma ludzi jest pięknie ... dziwny zbieg okoliczności.

#37 lukaszcz

lukaszcz

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 31 postów

Napisano 16 sierpień 2011 - 10:21

Wczoraj wróciłem z 4 dniowej zasiadki karpiowej. Był to ok. 18 ha, dosyć głęboki zbiornik zaporowy. Znajduje się w nim spora populacja dużego karpia i brak małych karpi(od 5 kg do ....być może 30 kg). Nęcąc naprawdę małymi ilościami zanęty złapałem 5 szt (od 5 kg do 16,5 kg). W zbiorniku poza karpiami znajduje się ogromna populacja pięknych płoci, karasi, sandacza i okonia. Złapanie w kilka godzin 30 szt płoci powyżej 25 cm nie stanowi dla zainteresowanych tym żadnego problemu. Czy tylko dlatego że zbiornik znajduje sie w prywatnych rękach karpie nie zniszczyły populacji innych ryb ? Czy może dlatego że to województwo opolskie ? Czy może ktoś szkolił te karpie żeby były grzeczne ? Czy może dewastacja zbiornika przez duże karpie i amury to trochę fikcja ?
Karpiarzom nie zależy na zarybianiu wód przez PZW karpiem 35 cm tylko poto aby "dziadki" mniały co smażyć. No cóż, większość członków PZW to "dziadki".
Jestem zwolennikiem wprowadzania górnych wymiarów. Nie tylko dla karpia czy amura, ale także innych ryb. Może w przyszłości porzucałbym spiningiem wiedząc że mogę bezstresowo złapać metrowego szczupaka czy podobnego sandacza a nie 8 cm okonika.

Użytkownik lukaszcz edytował ten post 16 sierpień 2011 - 10:23

#38 aigle

aigle

Admin

• Admin
  • 2632 postów
  • Koło:Starówka
    Salmoklub Częstochowa
  • LokalizacjaCzestochowa

Napisano 16 sierpień 2011 - 15:40

Myślę że tu jest odpowiedź
Widziałeś jak wygląda strażnik PSR w śląskim województwie czy Częstochowie ?
Nie wiem dlaczego tak jest ale kto by nie był w opolskim to mówi że miał kontakt z PSR i widział ich skuteczność.

Casting leczy kompleksy krótkiego kija :-)

#39 Maniek_N

Maniek_N

Pretendent

• Admin
  • 1328 postów
  • LokalizacjaRędziny

Napisano 16 sierpień 2011 - 20:43

Nie wiedziałem, że PSR może nałożyć mandat za nielegalnie wycięte drzewo...
Średnio 8000PLN na kwartał, rocznie jakieś 30tys PLN w nałożonych mandatach, robi wrażenie.

#40 edvis

edvis

Expert

• Użytkownik
  • 4938 postów

Napisano 19 sierpień 2011 - 07:45

Myślę że tu jest odpowiedź
Widziałeś jak wygląda strażnik PSR w śląskim województwie czy Częstochowie ?
Nie wiem dlaczego tak jest ale kto by nie był w opolskim to mówi że miał kontakt z PSR i widział ich skuteczność.

\
Ja nie widziałem nigdy w śląskim strażnika z PSRu. U nas chyba są pod ochroną, jak czarne bociany, albo bywają tam, gdzie PZW wpuszcza karpie?

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych