Skocz do zawartości

Zdjęcie

Plecionki

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
209 odpowiedzi w tym temacie

#41 Danek

Danek

Expert

• Wędkarska Częstochowa
  • 3552 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 03 październik 2008 - 20:34

zakładam że masz dwie szpule w kolowrotku weź Biblie albo książkę kucharską ( pamiętam że Archipelag Gułag też był niezły ) i przepuść w jej środku plecionkę

To działa tylko i wyłącznie na "ciasność" nawoju. Nie ma szans tak rozkręcić jakiekolwiek linki.
Żeby wyprostować poskręcana plecionkę/żyłkę należy uwolnić jej jeden koniec. Jak? Ano tak jak napisał skorupa. Ja jeszcze wypuszczam czasem żyłkę/pletkę w rzece, ale warunkiem koniecznym musi być odpowiednie miejsce, czyli żadnych podwodnych drzew i korzeni, równy uciąg i piaszczyste dno.
Wypuszczać też należy z głową. Trzeba kontrolować tak, aby w wodzie się nie poplątała. Podczas zwijania z dużej odległości w wodzie żyłka/plecionka stawia tak wielki opór, że masz jednocześnie załatwiony i temat ciasnego zwoju.
Róbta co chceta, ja i tak swoje wiem

C&R

Dołączona grafikaJeszcze piszę poprawnie po polsku

#42 aigle

aigle

Admin

• Admin
  • 2613 postów
  • Koło:Starówka
    Salmoklub Częstochowa
  • LokalizacjaCzestochowa

Napisano 03 październik 2008 - 17:26

Jeśli łowisz z łodzi- płyń wysnuwając plecionkę, a następnie zwijaj napinając ją mocno palcami.
Jeśli nie łowisz z łodzi rozwiń ją na łące.

Jeśli to czytasz a nie łowisz :) a zakładam że masz dwie szpule w kolowrotku weź Biblie albo książkę kucharską ( pamiętam że Archipelag Gułag też był niezły ) i przepuść w jej środku plecionkę :)
Casting leczy kompleksy krótkiego kija :-)

#43 skorupa

skorupa

Expert

• Admin
  • 1659 postów
  • LokalizacjaKłobuck

Napisano 03 październik 2008 - 16:09

ale jak ją teraz wyprostować

Jeśli łowisz z łodzi- płyń wysnuwając plecionkę, a następnie zwijaj napinając ją mocno palcami.
Jeśli nie łowisz z łodzi rozwiń ją na łące.
Nie piszę poprawnie po polsku.
Piłeś-nie pisz.

#44 Guest_adiiiikk_*

Guest_adiiiikk_*
  • Gość

Napisano 03 październik 2008 - 15:18

Zdarzało mi się łowić na obrotówki nawet z dwoma krętlikami a używam tylko tych spinwala. Więc jestem pewien, że pracują. Ale słuchajcie ok rozumiem używam za lekkich przynęt no ale jak ją teraz wyprostować? bo jest poskręcana strasznie :) Bo coś z tym moczeniem mi się dziwne wydaje.

#45 michaś

michaś

Pretendent

• Użytkownik
  • 1173 postów

Napisano 03 październik 2008 - 15:01

To znaczy ze jak chcę rzucić małym wobkiem to mam zmieniać szpulkę na tą z żyłką?

Niekoniecznie z żyłką, może być plecionka, ale odpowiednio cieńsza, ja używam plecionki 12 i ciężaru nie mniejszego niż 5 gr, i nic mi się nie kundli, przy 15 , rzucanie lekkimi przynętami mija się z celem, bo się luźno nawija, Skorupa wyjaśniał w czym rzecz :)
Michaś ( Koło Lakord-Sazan)
Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku

#46 Danek

Danek

Expert

• Wędkarska Częstochowa
  • 3552 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 03 październik 2008 - 14:08

A łowiłeś może na obrotówki bez krętkilka?
Róbta co chceta, ja i tak swoje wiem

C&R

Dołączona grafikaJeszcze piszę poprawnie po polsku

#47 Guest_adiiiikk_*

Guest_adiiiikk_*
  • Gość

Napisano 03 październik 2008 - 13:11

Możesz też sprawdzić jedną rzecz, a mianowicie wydaje mi się, że się skręca i co jakiś czas powinieneś spuścić duży kawał plecionki na wodę. Możesz to sprawdzić tak, że wyciągnij z pięć metrów plecionki ręką, a potem ją zluzuj. Zobacz, czy się nie skręca.

Rzeczywiście skręca się jak stara żyłka. A z tym nawinięciem to jest tak, że jak nawinę mocniej to się jakby "skleja" i rzuty są kiepskie. :)

#48 STEMPEL

STEMPEL

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 584 postów

Napisano 03 październik 2008 - 12:35

Olsen dobrze Ci napisał powodem spadania plecionki jest właśnie zbut jej duża ilość lub ewentuanie niedbałe tzn za luźne nawiniecie jej.

#49 bertus

bertus

Expert

• Użytkownik
  • 1509 postów
  • Koło:Kłobuck
    Salmoklub Częstochowa

Napisano 03 październik 2008 - 08:35

Moim dobrym sposobem na skręcając się linki (szczególnie świeżo nawinięte) jest namoczenie szpuli w w wodzie.Przyczym moczę ją przynajmniej 8 godzin.
"Wędkarstwo muchowe to najpiękniejsza rzecz na świecie jaką można robić na stojąco"
Piszę poprawnie po polsku

#50 Guest_Olsen_*

Guest_Olsen_*
  • Gość

Napisano 02 październik 2008 - 21:46

biorę zamach do tyłu rzucam a tu szarpnie wędziskiem i przynęta wpada z ogromnym impetem do wody kilka metrów ode mnie. Po prostu robi się węzeł którego nie da się rozwiązać i oplątuje się na przelotce.

Być może też, oprócz słusznych uwag kolegów, powodem robienia się brody jest zbyt duża ilość plecionki nawiniętej na szpulę.

#51 edvis

edvis

Expert

• Użytkownik
  • 4924 postów

Napisano 02 październik 2008 - 21:33

Możesz też sprawdzić jedną rzecz, a mianowicie wydaje mi się, że się skręca i co jakiś czas powinieneś spuścić duży kawał plecionki na wodę. Możesz to sprawdzić tak, że wyciągnij z pięć metrów plecionki ręką, a potem ją zluzuj. Zobacz, czy się nie skręca.

#52 skorupa

skorupa

Expert

• Admin
  • 1659 postów
  • LokalizacjaKłobuck

Napisano 02 październik 2008 - 20:38

Lekkie przynęty stawiają mały opór w wodzie i powodują że plecionka jest luźno nawijania na szpule kołowrotka.
Piłeś-nie pisz.

#53 Guest_adiiiikk_*

Guest_adiiiikk_*
  • Gość

Napisano 02 październik 2008 - 20:04

To znaczy ze jak chcę rzucić małym wobkiem to mam zmieniać szpulkę na tą z żyłką? Ale jednak coś w tym jest bo mam tak tylko jak rzucam małymi przynętami.

#54 skorupa

skorupa

Expert

• Admin
  • 1659 postów
  • LokalizacjaKłobuck

Napisano 02 październik 2008 - 19:58

Michaś ma rację, używasz za lekkich przynęt. Plecionka jest zbyt luźno nawinięta na szpuli i dlatego tworzą sie tzw "brody''.
Piłeś-nie pisz.

#55 michaś

michaś

Pretendent

• Użytkownik
  • 1173 postów

Napisano 02 październik 2008 - 19:50

Ja też tak miałem, wydaje mi się ze to kwestia nawiniecia i dostosowania ciężkości przynęty do grubości plecionki, pokombinowałem i mam spokój
Michaś ( Koło Lakord-Sazan)
Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku

#56 Guest_adiiiikk_*

Guest_adiiiikk_*
  • Gość

Napisano 02 październik 2008 - 19:25

Słuchajcie bylem z PowerPro parę razy and woda a już mi się zdarzyła taka sytuacja, biorę zamach do tyłu rzucam a tu szarpnie wędziskiem i przynęta wpada z ogromnym impetem do wody kilka metrów ode mnie. Po prostu robi się węzeł którego nie da się rozwiązać i oplątuje się na przelotce. Odciąłem ok 20 m plecionki :brew: Zepsułem sobie już nie jeden dołek w ten sposób i zaczyna mnie to denerwować. Dodam iż jest to oryginalna PP (proszę już bez komentarzy) 0.15 Sprawdzałem czy to nie wina kołowrotka, że skręca ją ale wszystko kręci się jak trzeba. :) Nawet z tą najtańszą którą miałem wcześniej takie rzeczy się nie działy :)

#57 pike22

pike22

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 149 postów

Napisano 17 wrzesień 2008 - 08:39

W przypadku plecionek - wytrzymałością. Lbs/kg - ta pierwsza miara mimo wszystko bardziej do mnie przemawia, choć często teoretycznie dobry i sprawdzony produkt z za oceanu, po przejściu przez ręce rodzimych dystrybutorów (konfekcjonowanie) traci na jakości. Niestety handlowcy od lat manipulują nami wędkarzami i to oni stworzyli kult "magicznej średnicy" ( w przypadku żyłek mono). Na papierze/etykiecie szpuli, wypisują kosmiczne brednie nijak majace się do rzeczywistości. Próbują przy tym realizować swoje chwyty marketingowe na polu plecionek.

#58 RadaR

RadaR

MISTRZ WCP - Fly Fishing

• Użytkownik
  • 1028 postów
  • Koło:OKOŃ
    SALMOKLUB
  • LokalizacjaJura

Napisano 15 wrzesień 2008 - 23:04

Apaluję do wszystkich o tym o czym wspomniał @Danek. Raz na zawsze skończcie operowaniem średnicą przy opisie plecionek. To po prostu wierutna bzdura. To tak jakby pójść do hurtowni stali i chcieć kupić płaskownik o średnicy 3/4 cala.

To jaką miara chcesz operować?
RadaR

#59 Guest_adiiiikk_*

Guest_adiiiikk_*
  • Gość

Napisano 15 wrzesień 2008 - 15:22

Jasne ale jakoś tak się przyzwyczaił człowiek, że napisane jest np 0,10 mm 6 kg wiec tak mówię. A o Lbs nie wiedziałem bo to chyba amerykańska miara? :hehehe:

#60 pike22

pike22

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 149 postów

Napisano 15 wrzesień 2008 - 08:59

Apaluję do wszystkich o tym o czym wspomniał @Danek. Raz na zawsze skończcie operowaniem średnicą przy opisie plecionek. To po prostu wierutna bzdura. To tak jakby pójść do hurtowni stali i chcieć kupić płaskownik o średnicy 3/4 cala.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych