Skocz do zawartości

Zdjęcie

Sekrety Metody Spławikowej

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
14 odpowiedzi w tym temacie

#1 Kropa

Kropa

Konkretny Wyjadacz

• Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 04 luty 2010 - 01:44

ten gość od tych artykułów to troche świr taki mi sie wydaje , taki z cicha pęk :) mógł by grać w horrorach typu "Piła "

#2 mariusz

mariusz

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 766 postów
  • Koło:PZW Śródmiejska
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 02 luty 2010 - 20:34

Mariusz, jestem pełen podziwu jak jesteś na "bieżąco" :oko: :rolft4:

Sam trochę też skorzystałem :oczko:
Koło ,,Śródmiejska"
lat 41

#3 Kropa

Kropa

Konkretny Wyjadacz

• Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 02 luty 2010 - 03:05

Mariusz, jestem pełen podziwu jak jesteś na "bieżąco" :oczko: :rolft4:

#4 sebek2343

sebek2343

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 29 styczeń 2010 - 18:17

Wielkie dzięki chłopaki za info :rolft4: Pozdrawiam

#5 mariusz

mariusz

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 766 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 29 styczeń 2010 - 09:04

Na stronie WW znalazłem porady dla początkujących poradnik a dla lubiących trochę poczytać opisy
Koło ,,Śródmiejska"
lat 41

#6 mariusz

mariusz

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 766 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 16 styczeń 2010 - 16:26

sebek2343 jak dostosujesz się do rad Doriana, to Mistrza Spławika WCP masz w kieszeni, chyba że Olsen zrobi w tym roku zawody na jakimś uciągu to trzeba będzie pozmieniać gliny. Do zanęty dorzucił bym tylko standartowo 10% Epiceine Noire i nic więcej. Dorian w jednym poście zawarł całą technikę :spoko: i jak sam widzisz nie ma w tym wielkiej filozofii.
Koło ,,Śródmiejska"
lat 41

#7 Guest_Dorian_*

Guest_Dorian_*
  • Gość

Napisano 15 styczeń 2010 - 23:26

Temat jest bardzo rozległy przy tym nie podałeś żadnej konkretnej informacji ale czytając rady niektórych kolegów to zejdzie Ci jeszcze kilkanaście lat zanim dojdziesz do wprawy.

Pierwsza i podstawowa sprawa to:
Gdzie łowisz?
Czym łowisz?
Nie wiem, więc ogólnie:
Żyłka główna 0,10
Przypon 0,08 jak słabo żeruje to 0,06 - długości 15-20cm
Haczyk 20-22 np. czerwony.
Na haczyk jedna, dwie ochotki, ewentualnie ochotka i pinka.
Spławik od 0,3 do 1g
Śruciny segregujemy maksymalnie w 2-3 grupy (zależy jaki spławik) - po kilka (do trzech) śrucin - nigdy nie robimy tak, że spławik 0,5g wyważamy ciężarkiem o takiej samej wadze - troszkę większa ilość śrucin więcej możliwości. Rozstawiamy w zależności od intensywności brań jak również żerowania ryb. Jak ryby pływają w toni lub na wysokości 0-15cm robimy delikatny opad - śruciny rozkładamy na wysokości około 0,5-0,7m Np. pierwszą grupę śrucin np. 2-3 zostawiamy 0,5-0,7m nad przyponem, resztę do śruciny sygnalizującej rozkładamy równomiernie na całej długości.
Gdy ryba żeruje przy dnie śruciny rozkładamy w 2-3 grupach na odległości do 0,3m.
Musisz wizualnie sobie uświadomić jak te śruciny będą zachowywały się w wodzie.

Teraz zanęta. Nie baw się w żadne bułki tarte ani mączki bo nadal ten zawodnik kolo Ciebie będzie łowił a Ty nie. Zakładając, że chcesz łowić te płotki do 15cm. Przygotuj sobie paczkę zanęty płociowej ze średniej półki (polecam Lorpio Super lub GP) i paczkę konopi prażonych.
Wymieszaj 0,5kg zanęty i 0,25kg konopi.

Teraz rzecz najważniejsza mianowicie glina i ziemi.
1. Jeżeli płoć jest większa (14-16) to:
3kg ziemi czarnej torfowej,
1kg glinki czerwonej rozpraszającej.
2. Jeżeli płoć jest od 10 do 14cm to przygotuj
2kg gliny czarnej torfowej,
2kg glinki czerwonej rozpraszającej,
2kg ziemi de somme.
Wszystko to dokładnie wymieszać i przetrzeć przez sito i do tego dodać przygotowaną zanętę.
Jeżeli jest tylko taka możliwość dołóż około 0,25 gazety jokersa i wrzuć do połowy przygotowanej zanęty z glinami i ziemią i to wrzuć na początku łowienia. Resztę 0,25 gazety jokersa systematycznie dodawaj garstką do przygotowanej mieszanki i donęcaj.

#8 sebek2343

sebek2343

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 24 wrzesień 2009 - 15:01

Dzięki Sekret.A czy możecie mi powiedzieć coś więcej o rozstawieniu śrucin na żyłce???

#9 sekret1

sekret1

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 816 postów

Napisano 24 wrzesień 2009 - 07:26

Trzeba zmielić słonecznik paluszki z sezamem i pestki dyni dodać do zanęty wtedy zanęta będzie buzowała jak gejzer.

#10 Guest_Gregor_*

Guest_Gregor_*
  • Gość

Napisano 23 wrzesień 2009 - 21:14

... co zrobić aby zanęta tworzyła słup zanętowy????

Znawcy tematu dodaja konopi lub oleju slonecznikowego. Slyszalem tez o dodawaniu mleka w proszku.
Sorki za brak polskich znakow ale pisze z szwablandu na tej kretynskiej klawiaturze QWERTZ. :((

#11 Gbartek

Gbartek

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 23 wrzesień 2009 - 20:49

Że, się wtrącę to wydaję mi się że musisz darować sobie klej, zanęta musi się rozpadać po uderzeniu w lustro wody.

Trzeba używać sypkich składników typu bułka tarta, kasza kukurydziana, otręby, rzeczy które łatwo unoszą się w toni.

A teraz z własnego doświadczenia: kiedyś byłem na ciepłym zbiorniku na hucie w lipcu z batem 8m i bolonkom, jako zanętę posłużyła mi bułka tarta mąka pszenna, kopramelasa i 3 paczki pinki, wymieszałem składniki sypkie na ciasto, formowałem placki w środek placków sypałem pinkę następnie zawijałem to w formę wielkości połowy strusiego jajka i ładowałem do wody.

Po 15 min złożyłem bolonkę łowiłem na samego bata, po 3h miałem ponad 30leszy z przedziału 25-35cm kilka karasi płotek i okoni

(chyba trafił mi się dzień) wydaję mi się że można zrobić podobnie klejąc jocker i wsadzając kulki w proste ciasto z atraktorem.

#12 sebek2343

sebek2343

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 23 wrzesień 2009 - 18:16

Olsen co zrobić aby zanęta tworzyła słup zanętowy????

#13 Guest_Olsen_*

Guest_Olsen_*
  • Gość

Napisano 22 wrzesień 2009 - 21:35

Sebek, jedyne co Ci mogę podpowiedzieć na gorąco, to to że nie ma drogi na skróty. Będziesz musiał przeżyć setki godzin nad wodą, żeby ktoś inny denerwował się jak Ty ciągniesz rybę za rybą. Oczywiście wiedza teoretyczna jest jak najbardziej potrzebna, ale praktyki nie zastąpi nic.
Co do pytań które zadałeś, to nie ma na nie pojedynczych i jednoznacznych odpowiedzi. Rozstawienie śrucin ma znaczenie i to dość spore czasami, zależy od wody, metody połowu i żerowania ryb. Rozmiar i rodzaj haka dobieramy do ryb łowionych w danym łowisku oraz do używanej przynęty. Jeśli ryby żerują w toni, to rzeczywiście najlepiej zrobić zanętę która będzie smużyła i łowić z opadu lub trochę nad dnem. Albo spróbować za pomocą zanęty ściągnąć ryby do dna. Tak jak mówiłem, wszystko przyjdzie z czasem i nie powinieneś się denerwować jak ktoś obok Ciebie ciągnie, tylko podpatrywać i wyciągać wnioski. Nic nie daje tyle satysfakcji co własne wypracowane ryby.
Pozdrawiam i życzę cierpliwości.

#14 Gbartek

Gbartek

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 15 postów

Napisano 22 wrzesień 2009 - 20:49

Jak żeruje ryba głównie zależy od zanęty jaką zrobisz itd wykład długi by trzeba było pisać, Ja na zawodach nie bywam ale z własnego doświadczenia wiem że skuteczne zanęty na płocie takie po 10-15cm to bułka tarta jockers i jakiś klej ewentualnie jeszcze atraktor , hak czerwony 18-20 na niego nabita 1 ochotka, zanęta sporo utrzymuje ryby w łowisku ale trzeba być czujnym bo biorą z opadu i zestaw trzeba odpowiednio wyważyć :(

tyle ode mnie, są tu lepsi specjaliści niż ja :)

#15 sebek2343

sebek2343

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 115 postów

Napisano 22 wrzesień 2009 - 19:02

Cześć

Wiem, że na forum jest wielu początkujących wędkarzy, którzy chcieliby skutecznie łowić ryby na zawodach spławikowych.Wśród nich jestem ja :spoko: .I denerwuje mnie, że jak siedze na swoim stanowisku i ,,praktycznie" nic nie bierze przez dłuższy czas, a zawodnik koło mnie co 0,5min. ciągnie płotki po 15cm to nerwy mnie biorą.Mam do was takie pytania: Czy rozstawienie śrucin na żyłce i przyponie ma jakieś znaczenie?Jaki rozmiar haka dobierać do połowu płotek i krąpi na robaki i pinkę?Aaa i jeszcze coś.Niektóre ryby żerują w toni.Czy w tej sytuacji przynęta ma unosić się ponad dnem?Za wszelkie informację będę bardzo wdzięczny.Pozdrawiam

sebek2343

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych