Skocz do zawartości


Zdjęcie

Okoń nasz "po-wsze-dni"


 • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
4 odpowiedzi w tym temacie

#1 aigle

aigle

  Admin

 • Admin
 • 2644 postów
 • Koło:Starówka
  Salmoklub Częstochowa
 • LokalizacjaCzestochowa

Napisano 30 maj 2009 - 18:37

Fajny artykuł :hoold: Jak widzę Twojego syna na fotach to idę o zakład że tak właśnie wyglądał nasz moment fascynacji wędkarstwem ... okoń na byle co :hoold: Ja to pamiętam ... Darłówek nad morzem ... w porcie złowiłem ponad 100 szt , mam nawet gdzieś zdjęcie :hmhm: :rolft4:
Casting leczy kompleksy krótkiego kija :-)

#2 albarca

albarca

  Doświadczony Majtek

 • Użytkownik
 • 386 postów

Napisano 30 maj 2009 - 12:37

Gratuluje Rawit, przyjemny artykuł :hoold:
...Visca el Barca y Visca el Catalunya...

#3 bertus

bertus

  Expert

 • Użytkownik
 • 1530 postów
 • Koło:Kłobuck
  Salmoklub Częstochowa

Napisano 30 maj 2009 - 10:31

Tak się jakoś złożyło że okoń (poza łososiowatymi) jest głównym celem moich wypraw wędkarskich.Przynęty to zazwyczaj gumy,choć troszkę mniejsze niż Rawita i od tego sezonu również koguty.Główki max 3 gramy,żyłeczka zazwyczaj o,14.Do tego sezonu używałem strofta i rzadko mnie zawiódł.Mam kilka patentów z którymi chciałbym się z wami podzielić.Po pierwsze łowienie z opadu daje niesamowitą satysfakcję ale żeby było skuteczne nie możemy robić tego mechanicznie.Czasami brania miałem tylko wtedy kiedy po kilku szybkich puknięciach w dno podbijałem przynętę na 0.5 metra a czasami i wyżej.Dobrym sposobem wykrywania brań jest obserwacja żyłki.W słoneczny dzień ewentualnie przy dużym wietrze kiedy obserwacja brań jest utrudniona zawsze po podaniu przynęty zatapiam żyłkę a następnie unoszę kij do góry.Kropelki wody które przyczepiają się do żyłki fantastycznie ułatwiają rozpoznanie brań.Kombinujcie z kolorami przynęt.Zazwyczaj za okoniami pływam z Maką i wtedy każdy z nas używa innego koloru.Czasami jeden z nas ma więcej brań i wtedy już tylko kombinuje się z prowadzeniem.
"Wędkarstwo muchowe to najpiękniejsza rzecz na świecie jaką można robić na stojąco"
Piszę poprawnie po polsku

#4 Bzyku

Bzyku

  Konkretny Wyjadacz

 • Użytkownik
 • 662 postów
 • LokalizacjaLipnik/Łódź

Napisano 30 maj 2009 - 06:50

Znowu fajny artykuł:hoold:
C&R

#5 rawit

rawit

  WĘDKARZ ROKU 2011 .

 • Użytkownik
 • 761 postów
 • Koło:Hutmar
 • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 30 maj 2009 - 00:59

Pasiak, garbus czyli okoń, chyba każdy z nas spotkał się z tą przepięknie wybarwioną rybą, chyba każdy zaczynał od niego przygodę ze spinningiem, chyba każdemu było dane poczuć siłę i charakter tej jakże popularnej zdobyczy. Okoń jest jedną z najpopularniejszych ryb w naszych wodach, więc zastanówmy się chwilę nad przyczynami tej popularności

Dołączona grafika

Po pierwsze występuje prawie wszędzie od małych stawików prze glinianki, jeziora, zbiorniki zaporowe po rzeki i to zarówno te duże jak i małe ciurki. Dodatkowo adoptuje się do prawie każdego środowiska wodnego. Żyje zarówno w ciepłych zamulonych zbiornikach jak i w rwących górskich potokach z krystalicznie czystą i zimna wodą czy też w przybrzeżnej strefie morskiej ze słona wodą.
Po drugie możemy go łowić cały rok. Okoń nie ma okresu ochronnego i do tego dobrze żeruje o każdej porze. Wiosną, gdy inne drapieżniki są pod ochroną spinningiści uganiają się za okoniami, latem pada łupem wędkujących urlopowiczów a zimą, kiedy nie sposób dobrać się do innych ryb okoń świetnie bierze z pod lodu.
Po trzecie można go poławiać różnymi metodami. Okonie padają zdobyczą wędkujących metodą spławikową i gruntową, jak już pisałem łowi się go też na lodzie, ale najczęściej świadomie jest celem spinningistów.

Dołączona grafika
tTakie okonki padją częstym łupem młodych spinningistów

O spinningu chciałbym trochę tutaj napisać. Zaryzykuje tutaj stwierdzenie, że okoń jest rybą dość łatwą do złowienia, ale tylko jeśli chodzi o osobniki małe i średnie dlatego też okoń dla niejednego adepta sztuki spinningowej bywa pierwszym samodzielnie złowiony trofeum.
Duże dorodne garbusy to już godny przeciwnik, którego trudno spotkać na swojej drodze a świadome i regularne łowienie sztuk w granicach 40 cm jest domeną naprawdę niewielu wędkarzy. Najbardziej skuteczną metodą na okonia jest boczny trok ale nie o tym chciałbym pisać, zresztą metoda jest już opisana na forum i kto ma ochotę poczytać może to zrobić tu: Boczny trok


Dołączona grafika
Łowienie okonków okazuje się dziecinnie proste

Dobra teraz trochę o moich sposobach na okonia. Wstyd się przyznać, że choć wymądrzam się tu na jego temat to dość rzadko jest celem moich wypraw spinningowych. Głównie uganiam się za pasiakami wiosną kiedy inne drapieżniki są pod ochroną, często jest dla mnie przyłowem przy połowie szczupak czy sandacz . Tym nie mniej kilka pasiastych rybek już w życiu złowiłem, co pozwala mi podzielić się z Wami pewnymi spostrzeżeniami. Wydaje mi się, że jeżeli poszukujemy dużej sztuki (35cm i więcej) to możemy sobie odpuścić boczny trok. Tą metodą, przynajmniej ja nie złowiłem nigdy sztuki większej niż 30cm mimo iż próbowałem czasami przeciągać po dnie nieco większe od paprochów twistery. Dla mnie połów okonie to jigownie i to niekoniecznie małymi przynętami tzw paprochami wieszanymi na mikro główkach. Wędzisko jakiego należało by użyć powinni być raczej długie i delikatne ale ja nie trzymam się sztywno tej zasady i zamiast typowej okoniowej wklejanki łowię spinningiem o c.w. do 18g i akcji szczytowej. Do tego raczej niewielki kołowrotek z cienką plecionką lub żyłką. Na końcu linki obowiązkowo zakładam wolfram gdyż trzeba się liczyć z możliwością ataku szczupaka.

Dołączona grafika
Okoń złowiony przez kolegę Andziola na gliniance Adriatyk

Dla mnie przynętą nr1 na okonie jest guma. Najczęściej używam kopyt i twisterów wielkości 5-7 cm zbrojonych na główkach o gramaturze od 4 do 7g w zależności od głębokości łowiska. Ta wielkość przynęty gwarantuje nam że nie będzie jej atakować okoniowi młodzież bo przecież nie chcemy kuć małych okonków ale naszym celem są większe osobniki tego walecznego gatunku .Gumy prowadzę skokami po dnie trzymając wędkę uniesioną do góry. Bardzo ważnym jest aby mieć ciągły kontakt z przynętą dlatego podbijam ją z nadgarstka po czym podczas opadania bardzo wolno kręcę kołowrotkiem. Zapobiega to wybrzuszaniu się linki, przez co lepiej czujemy branie na kiju. Takie powolne zwijanie podczas opadu ma jeszcze jedną zaletę a mianowicie spowalnia ten opad dając czas rybie na podpłynięcie i zainteresowanie się przynętą. Gdy przynęta opadnie na dno można ją podbijać od razu bądź też przeciągnąć jednym lub dwoma obrotami kołowrotka po dnie zbiornika. Wzburzany podczas takiego przeciągania obłok z osadów dennych może też sprowokować pasiaka do ataku na naszą przynętę. Jeszcze słowo o zbrojeniu gum w główki jigowe. Jako że okoń płynie za swoją ofiarą i atakuje ją do tyłu staram się zbroić gumy w nieco większe haki tak aby kolanko znajdowało się nie w korpusie gumy ale na wysokości mniej więcej 1/3 ogonka. Takie zbrojenie powoduje że łatwiej nam jest zaciąć ryby, szczególnie te, które tylko podgryzają przynętę Brania możemy się spodziewać w zasadzie w każdej chwili, podczas opadania gumy i podnoszenia jej do góry gdy okoniowi upatrzona zdobycz ucieka z przed nosa.

Dołączona grafika
Mój zastaw gumek na garbusy

Hol okonia może nam dostarczyć dużych emocji ponieważ ryba ta jest niezwykle silna i waleczna a z kilogramową sztuką będziemy mieli na pewno więcej roboty niż z przedstawicielami innych drapieżnych gatunków tej wielkości.
Okoń to ryba stadna w stadzie żyje i poluje. Wiele razy się o tym przekonałem, gdy łowiąc jednego pasiaka posyłałem przynętę w to samo miejsce i po chwili meldował się drugi a czasem trzeci i więcej. Pamiętam jak 10 lat temu nad jeziorem Plusznym zlokalizowałem stado okoni to po zacięciu jednego dziesiątki innych wyrywały mu gumę z pyska podczas holu a że woda była tam bardzo przejrzysta mogłem to wszystko obserwować z łodzi.
Tak więc moja rada jeżeli złowisz jedną sztukę to poluj w pobliżu bo jest szansa że natkniesz się na następną. Duży okoń to już jednak samotnik, ma swój teren który patroluje więc jeśli złowimy życiową sztukę to raczej nie oczekujmy że obok będzie stał drugi takich samych rozmiarów.

Dołączona grafika
Okoń 35 cm złowiony na Poraju

Gdzie szukać okoni? Chciało by się powiedzieć że wszędzie bo prawie w każdej części zbiornika możemy się na niego natknąć. Tak prawdę mówiąc to wytypować miejsce przebywania okoni każdy musi sobie sam bo według mnie nic tak nie cieszy wędkarza jak rozpracowanie łowiska i zdobywanie doświadczeń na kolejnych wyprawach. Z moich obserwacji wynika i nie będę tu pewnie odkrywczy że okoń lubi się zapuszczać na blaty na których przebywa drobnica ale jeszcze częściej możemy go spotkać na spadach które prowadzą z tych blatów na głęboką wodę.


Dołączona grafika
Z tą sztuką była już naprawdę fajna zabawa

Tytuł tego artykułu jest dwuznaczny, bo choć okoń jest tak powszedni że może go łowić każdy i wszędzie to dużych przedstawicieli tego gatunku z roku na rok drastycznie ubywa z naszych wód. Wynika to poniekąd z jego popularności i powolnego wzrostu. Okoń rosną bardzo wolno i dopiero w 7-8 roku życie osiągają długość 25cm. Często popularne garbusy nie są w stanie dorosnąć do tego wymiaru gdyż kończą żywot wywleczone z wody na bocznym troku. Pamiętajmy że jeśli chcemy mieć możliwość zmierzenia się z dużym okoniem musi on mieć szanse dorośnięcia do odpowiednich rozmiarów. Darujmy więc życie małym okonkom, aby mogły podrosnąć i cieszyć nas emocjonującym holem dużej sztuki. Swego czasu była też przeprowadzona krucjata przeciwko okoniowi przez „poprawiaczy natury”. Pamiętam jak dziś te brednie powtarzane przez starych wędkarzy, że okoń to szkodnik bo wyjada ikrę i narybek innych gatunków, pamiętam te nerwy wędkarzy spławikowych i gruntowych, że to zmora bo połyka głęboko robaka i nie dopuszcza innych ryb(czytaj większych). Dziś mam swoje zdanie na ten temat, że największym szkodnikiem jest ten kto chce interweniować w naturę i to w taki głupi sposób. Obawiam się że wielkie stada pięknych garbusów które niegdyś pływały w naszych wodach nie szybko się w nich odrodzą więc szczególnie my wędkarze powinniśmy zadbać o okonia abyśmy mogli łowić dorodne okazy „po wsze dni”


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych