Skocz do zawartości

Zdjęcie

LINKI/SZNURY muchowe

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
17 odpowiedzi w tym temacie

#1 Maka

Maka

Pretendent

• Użytkownik
  • 1086 postów
  • Koło:Ostrowy

Napisano 15 styczeń 2009 - 19:57

Przypon na żyłce 0,14 o długości 1,2 - 1,8 metra.
Popracuj ciężko nad pisownią - proszę :oczko:

#2 albarca

albarca

Doświadczony Majtek

• Użytkownik
  • 386 postów

Napisano 15 styczeń 2009 - 17:47

jaki musi buc dugo przypom od poczatka sznura i czy wystarcz jak bym dal zylke 0,14mm i dulgosci 50cm, bo teraz sam nie wiem jestem :oczko: moze mi ktos odpowiedziec na to pytanie. dzienki

:klapa: ale mnie rozbawiłeś borys200 :brew: :spoko: :)
...Visca el Barca y Visca el Catalunya...

#3 sekret1

sekret1

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 816 postów

Napisano 15 styczeń 2009 - 17:29

chyba pompon?. :oczko: :brew: :spoko:

#4 bertus

bertus

Expert

• Użytkownik
  • 1493 postów
  • Koło:Kłobuck
    Salmoklub Częstochowa

Napisano 15 styczeń 2009 - 13:58

Ło Matko :oczko:
"Wędkarstwo muchowe to najpiękniejsza rzecz na świecie jaką można robić na stojąco"
Piszę poprawnie po polsku

#5 michalwestham19

michalwestham19

Pretendent

• Użytkownik
  • 1273 postów

Napisano 15 styczeń 2009 - 13:57

jaki musi buc dugo przypom

jo tygo nie wiedzieć :oczko:
Wędkarstwo nie ma nic wspólnego ze zdrowym rozsądkiem;)

#6 Guest_borys200_*

Guest_borys200_*
  • Gość

Napisano 15 styczeń 2009 - 13:54

jaki musi buc dugo przypom od poczatka sznura i czy wystarcz jak bym dal zylke 0,14mm i dulgosci 50cm, bo teraz sam nie wiem jestem :oczko: moze mi ktos odpowiedziec na to pytanie. dzienki

#7 Guest_ariel_*

Guest_ariel_*
  • Gość

Napisano 08 czerwiec 2008 - 20:17

http://pl.youtube.co...feature=related
może ja się polecę :spoko: :chmura:

#8 Jędrek

Jędrek

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 554 postów

Napisano 26 listopad 2007 - 20:08

Możesz łączyć pętla w pętlę, baryłkowym węzłem, zderzakowym ...

#9 edvis

edvis

Expert

• Użytkownik
  • 4901 postów

Napisano 24 listopad 2007 - 15:29

A tak samo, jak z przyponem, czyli np. ( załacznik )
Jeszcze jeden fajny opis sznurów, choć może trochę pomieszać w głowach. Poniżej

Załączone miniatury

• sznury.jpg
  • czeniejo5.jpg

#10 bertus

bertus

Expert

• Użytkownik
  • 1493 postów
  • Koło:Kłobuck
    Salmoklub Częstochowa

Napisano 24 listopad 2007 - 14:11

A w jaki sposób połączyć podkład ze sznurem :czesc:
"Wędkarstwo muchowe to najpiękniejsza rzecz na świecie jaką można robić na stojąco"
Piszę poprawnie po polsku

#11 edvis

edvis

Expert

• Użytkownik
  • 4901 postów

Napisano 04 listopad 2007 - 23:12

Edvis, a po co robić sobie pod górkę?

Jak coś mogę zrobić i może nawet może być to lepsze, to jakoś nie chętnie wydaję kasę :tra:, a druga sprawa, że naprawdę rzadko łowię muchówką, także też zbytnio nie inwestuję.

#12 Jędrek

Jędrek

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 554 postów

Napisano 04 listopad 2007 - 23:01

Linkę, kołowrotek, kij dobierasz/kupujesz w tej samej klasie AFTMA, czyli np. kijek jest w klasie #4, to linka też i kołowrotek może być 3/4 lub 4/5. Producenci tak właśnie sprytnie to uporządkowali i wszystko jest opisane na pudełkach, kołowrotkach, wędkach.

Linka pływająca jest chyba najbardziej uniwersalna. Można ją stosować i do łowienia z powierzchni (na suchą muchę), w warstwie podpowierzchniowej (mokra mucha) i głębiej też (dociążone strimery, nimfy).

Tonące linki są przydatne, gdy obławia się głębsze odcinki rzek oraz wody z szybszym nurtem. Takie linki pomagają zatopić lekką mimo wszystko przynętę i poprowadzić ją bliżej dna. Przydają się do łowienia strimerem, ew. mokrą muchą.
Żeby jeszcze ciut zamieszać to dodam, że są sznury w różnych klasach/szybkościach tonięcia. :tra:

Linki intermedium mają zastosowanie podobne jak tonące, z tym, że pozwalają na poprowadzenie przynęty na w miarę stałej głębokości.

Edvis, a po co robić sobie pod górkę? Kupujesz gotowe łączniki linki z przyponem, nawlekasz ję na końcówkę sznura i tyle, one są zakończone pętelką lub mikroringiem i dalej dowiązujesz do tego właściwy przypon. Można też kupić takie sprytne oczka, które są zakończone zadziorkami i to-to wbija się w końcówkę linki muchowej.

#13 edvis

edvis

Expert

• Użytkownik
  • 4901 postów

Napisano 04 listopad 2007 - 22:45

Apropos linek
Cześć pierwsza
Część Druga
Na razie tyle, ale miałem jeszcze coś, tylko nie na tym kompie.
Samo wiązanie przyponu do sznura, to wg mnie na pół sezonu wystarczy. Wkładasz 40 cm. żyłki w igłę i wbijasz w koniec sznura tak do centymetra, jak się uda :tra:. Narysuję zaraz.

#14 Maka

Maka

Pretendent

• Użytkownik
  • 1086 postów
  • Koło:Ostrowy

Napisano 04 listopad 2007 - 20:43

No dobrze, ale jak to powiązać, od czego zależy którą wybrać? Czy od przynęty, łowiska a może kija. O to mi właśnie chodzi - SZCZEGÓŁY. Zważ na to że połowa nas nie ma pojęcia co się z czym je w temacie muszkarstwa.

#15 Jędrek

Jędrek

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 554 postów

Napisano 04 listopad 2007 - 17:36

Podział jest prosty, i są trzy podstawowe typy jeśli chodzi o PŁYWALNOŚĆ linek:
1) pływające (opisane na pudełku F - ang. floating)
2) tonące (S od sinking)
3) pośrednie (I od intermedium).

#16 Porębiusz

Porębiusz

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 143 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 15 kwiecień 2012 - 01:52

Panowie w wędkarstwie muchowym sznur bądz linka jak zwał tak zwał jest bardzo ważnym elementem wyposażenia,może nawet najważniejszym.Bo to właśnie on zdecydowanie i w specyficzny sposób decyduje o odmienności tej metody.Wiadomo że dzięki niemu,tylko i wyłącznie jemu uda nam sie umiescić na znacznej odłegłości niezwykle lekkie muszki.Prosze mnie zle nie zrozumieć nie chce sie mądrować ale chcę coś sprostować.
Kolega Jędrek napisał że jeżeli na blanku wędki widnieje AFTMA 4 to linka może być 3,4 lub cięższe 4,5.Przepraszam cytuje z pamięci.Takie podejście jest błędne.
Zazwyczaj wytwórca podaje dla wędki dwie wartości np.AFTMA4-5.Robi tak ponieważ mamy sznury o różnej budowie, ja sie ogranicze do DT iWF.
Liczba AFTMA dla sznura określa jego ciężar na około pierwszych dziewięciu metrach,dokładnie ta odległość jest określona w stopach i stosują się do niej wszyscy producenci zrzeszeni w AFTMA.Jeżeli na wędce mamy cyfry4-5 oznacza że kupując sznur DT własciwym będzie 4 a dla WF 5.Gdy łowimy odcinkiem nie dłuższym niż dziesięć metrów problem nie istnieje,ale gdy będzie to dwadziescia pięć metrów wówczas DT będzi dwa razy więcej ważyć niż WF.I chyba nie trudno sobie wyobrazić że linką DT5 przeciążymy zestaw.
Może ktoś powie pogieło gościa,po co komu takie długie rzuty,ale uwierzcie mi że na przykład na Podhalu to często jedyny sposób aby dosięgnąć atrakcyjne miejsce.
Gdy producent podaje jedną cyfre np.4 to sznury jednostronnie przeciążone(WFi podobne)powinno sie stosować AFTMA4,aDT o klase niżej czyli AFTMA3.
Wszyscy chyba doskonale wiedzą i zdaja sobie z tego sprawe że przeciążenie wcześniej czy pózniej prowadzi do połamania wędki,ale pomijając ten przykry fakt jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta prawidłowego doboru,to komfort łowienia
Pozdrawiam,połamania kija ale nie za pomocą sznura
Ryby nie grzyby,po deszczu nie rosną...

#17 Jędrek

Jędrek

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 554 postów

Napisano 17 kwiecień 2012 - 00:25

Gratuluje.

Temat sprzed 3 (słownie: trzech !!!) lat.

P.S.
Poproszę CZYTAĆ ze zrozumieniem.
"Kolega Jędrek napisał że jeżeli na blanku wędki widnieje AFTMA 4 to linka może być 3,4 lub cięższe 4,5.Przepraszam cytuje z pamięci.Takie podejście jest błędne."

Ja napisałem bardziej o kołowrotkach ...
cyt.: "Linkę, kołowrotek, kij dobierasz/kupujesz w tej samej klasie AFTMA, czyli np. kijek jest w klasie #4, to linka też i kołowrotek może być 3/4 lub 4/5. Producenci tak właśnie sprytnie to uporządkowali i wszystko jest opisane na pudełkach, kołowrotkach, wędkach."

#18 Porębiusz

Porębiusz

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 143 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 17 kwiecień 2012 - 19:37

Sorry Jędrek,jeśli chodziło Ci o kołowrotki to rzeczywiście zle Cię zrozumiałem.
Trzy lata temu tematu nie śledziłem bo mnie tu nie było,a zarejestrowałem się w sobote i napisałem kilka zdań myśląc że komuś to sie przyda bo o zasadzie doboru sznura o podobnej treści postu nie zauważyłem.Gratulacje przyjęte :goodluck:
Ryby nie grzyby,po deszczu nie rosną...

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych