Skocz do zawartości

Warta - od Mstowa do mostu w Skrzydlowie

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
53 odpowiedzi w tym temacie

#41 Guest_Gregor_*

Guest_Gregor_*
  • Gość

Napisano 04 maj 2007 - 10:49

Dokładnie to samo potwierdzają wszyscy, z którymi miałem okazję pogadać. Koło drewnianego mostku przy młynie we Mstowie (a właściwie w Choroniu) był taki smród obornika, że nie było czym oddychać.
Niestety, ale mimo przemierzenia paru ładnych kilosów pierwsze rybeńki zobaczyłem w Warcie na młynówce w Skrzydlowie. Odcinek krajobrazowo jest przepiękny ale z rybami krucho. Wielka szkoda bo widzę, że zrybienia nic nie daję (brzanę wpuścili i poszła w dół rzeki).

#42 Maniek_N

Maniek_N

Pretendent

• Admin
  • 1322 postów
  • LokalizacjaRędziny

Napisano 03 maj 2007 - 17:53

Ciekawy tekst. Na odcinku w Kłobukowicach parę lat temu łowiłem z powodzeniem szczupaki, przeważnie bez wymiaru ale było ich tam dużo. Dziś już tam w ogóle nie zaglądam. Mieszkańcy, którzy mają podwórka przy linii brzegowej porobili sobie odpływy ścieków, czuć smród z tej rzeki dosłownie.... "młodzież" z okolicy bierze wszystko jak leci łowiąc kiedy chce i jak chce. Wydaje mi się, że odcinek od Mstowa do Karczewic jest delikatnie mówiąc bezrybiem, a to co tam pływa i ma wymiar można nazwać "ostatnim mohikaninem" :fajosko: , choć mogę być w błędzie bo nie łowiłem tam od dawna.

#43 Maka

Maka

Pretendent

• Użytkownik
  • 1086 postów
  • Koło:Ostrowy

Napisano 02 maj 2007 - 21:18

A szkoda bo może by warto tam kiedyś powędkować.

#44 Guest_Gregor_*

Guest_Gregor_*
  • Gość

Napisano 02 maj 2007 - 21:13

Podobno czasem kontrole są ale sam wiesz kogo łapią. Samych łebków. Zresztą i tak te stawiki wszystkie zamuliły się i wyschły.

#45 Maka

Maka

Pretendent

• Użytkownik
  • 1086 postów

Napisano 02 maj 2007 - 21:03

No to lipa - wytrzepią rybę do końca. Tubylcy jedni zafajdani.
Nikt tego nie pilnuje?

#46 Guest_Gregor_*

Guest_Gregor_*
  • Gość

Napisano 02 maj 2007 - 20:55

Dzisiaj sam spotkałem czterech. Dwaj inni spierdzialali jak tylko zobaczyli, że podjeżdżam samochodem i wyciagam aparat zamiast wędek.
Dzięki bogu raczej kłusują z wędką w ręku, a nie prądem. Siatkami też już wyjęli co było ze stawików i starorzeczy. Postawiłem miejscowym Indianom parę browków żeby się dowiedzieć co się dzieje na tym kawałku Warty bo sam tam bywam od kilku lat bardzo rzadko

#47 Maka

Maka

Pretendent

• Użytkownik
  • 1086 postów

Napisano 02 maj 2007 - 20:45

Nooo. Gregor, bardzo dokładny i wyczerpujący opis - :fajosko:
Tylko dużo o tych kłusolach, aż tak tam źle?

#48 Guest_Gregor_*

Guest_Gregor_*
  • Gość

Napisano 02 maj 2007 - 20:38

Ciąg dalszy wędrówki Wartą od Jaskrowa tym razem ze Mstowa do Skrzydlowa.
Charakter rzeki niewiele się różni od tego co można było spotkać powyżej. Tutaj też rzeka kręci tworząc zakola z głębszą wodą. Rybostan nie ulega znaczącej zmianie. Dalej główną ryba jest tu płoć, szczupak i kiełbik. Trafia się okoń, jaź, krąp, ukleja i kleń. W miejscu gdzie do Warty dopływa kanał odprowadzający wodę z kopalni wapienia (przy górze Dobra) można spotkać pstrąga. (Sam złowiłem, widziałem też kolegów łowiących tę rybę).
W głębszych miejscach można z przystawką zasadzić się na płotki lub popróbować żywcówki.
Na wysokości Dobrej rzeka rozgałęzia się tworząc dużą wyspę.
Prawa odnoga jest prawie cała zasypana gruzem i śmieciami przez właścicieli domów na ulicy Kilińskiego - powiększyli sobie podwórka kosztem rzeki. Tam gdzie dało się połowić płotek jest siurek szerokości 1 m i głębokosci kilkinastu centymetrów.
Pod Skałą Miłości i górą Schwiezera we Mstowie biją źródła, dzisiaj ledwo, ledwo ale jeszcze zanim stan wód zaczął opadać w tym miejscu też można było liczyć na źródlaka. Zaraz za górą jest należący do Wspólnoty Gminnej płytki, zaniedbany zbiornik. Swego czasu było tam dużo szczupaka i lina. Teraz jest to płytkie bajoro przemarzające podczas ostrzejszych zim do dna. Ze względu na to , że zbiornik nazywany szumnie we Mstowie ,,Zalew" nie podlega pod PZW amatorzy metod niedozwolonych mają tam raj - chociaż prawie wwszystko już wybrali.
Kolejny ciekawszy odcinek zaczyna się od boiska piłkarskiego ,,Warty" Mstów do starego młyna. Miejscowi Indianie twierdza ,że wczoraj padło na tym kawałku kilka szczupaków. Znając ich umiłowanie do pewnej przesady należy się spodziewać raczej krótkich, niemiarowych sztuk, którym udało się przetrwać zakusy kłusujących młodzieniaszków.Za młynem zaczyna się odcinek, który polecałbym naszym ,,kocinkowiczom". dzikie chaszcze, zakola, krótkie prostki, rzeczka wąziutka - wyniki tylko dla prawdziwych traperów. Tylko zamiast pstraga prędzej padnie tu szczupak albo jaziu, ewentualnie kleń. Są miejsca z głębsza wodą.
Nastepnie mijamy kopalnie piasku i stawy na jej terenie. Podobno właściciel piaskowni ma ten teren zagospodarować i udostępnić do łowienia komercyjnego. Jeden ze zbiorników jest już zarybiony karpiem. Kłusownicy starają się przechytrzyć pilnującego stawu ciecia i wieczorkiem zakradają się na teren p.Stanirowskiego.
Ten bardziej dziki odcinek Warty kończy sie w Kłobukowicach.Charakter rzeki jest tu prawie cały czas ten sam. Zwolennicy zasiadki mogą się spróbowac ze starorzeczem w Kłobukowicach. zanajduje się ono niedaleko mostu nad Wartą i jest do rzeki prawie równoległe.
Wycieczkę kończymy w Skrzydlowie na wysokości stadniny koni, przed mostem do Mokrzeszy za elektrownią wodną.
Niestety, sama elektrownia w Skrzydlowie oraz jej ,,siostry" w Rzekach i Karczewicach kompletnie zmieniły charakter Warty na tym odcinku. Główne koryto jest płytkie i powoli zarasta. Dzieje się to dlatego, że właściciele elektrowni w pogoni za zyskiem jak największą ilość wody kierują na turbiny. Nie mam pojęcia czy jest to do końca zgodne z prawem ale widzę, że dla życia Warty ma to bardzo złe skutki.
Indianie ze Mstowa i okolic mówią, że zatrucie Warty przez pieczarkarza z Jastrząba miało ogromny wpływ na ilość ryb w rzece. Twierdzą , że do tej pory Warta się nie podniosła.To zatrucie w połączeniu z niskimi stanami wód i rabunkową gospodarką panów elektryków powoduje, że ten odcinek nie jest moim ulubionym łowiskiem. Dowiedziałem się też, że wyczyszczono koryto Wart żeby umozliwić spływy kajakowe z Częstochowy do Mstowa. Taka promocja regionu. Taniej wyszło niż przykrócenie panów z elektrowni, porządne zarybienia i kontrole nad wodą. Co tam tacy wędkarze. Kajakarze lepsi. Tak, że lepiej nie zostawać nad wodą latem dłużej niż do 10-tej bo i tak po zestawach przepłyną turyści.
Mapkę z głównymi drogami i przebiegiem rzeki zamieszczam poniżej. Zdjęcia z tego kawałka Warty znajdują się w galerii
tutaj

Załączone pliki

#49 Wedzisko

Wedzisko

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów
  • LokalizacjaMstów

Napisano 05 kwiecień 2013 - 20:33

Jak coś to sorry że odświeżam temat .
Ja jestem ze Mstowa a dokładnie z Cegielni więc do rzeki mam jakieś 10 min drogi byłem w marcu na rybkach na rzece łowiłem na spinning koło gminy ładne dosyć okonie brały nawet niespodziewany 15 cm szczupak wziął w poprzednim roku również uczęszczałem nad rzekę i jak dotychczas kłusoli nie zauważyłem i moje pytanie czy ktoś z was podjął jakieś kroki pod tym względem od ostatniej rozmowy ??
na rzece byłem z 20 razy i nigdy z kontrolerami się nie spotkałem .
Jeżeli coś nie tak napisałem czy coś to sorry .

#50 Romek

Romek

Podawacz Piwa

• Użytkownik
  • 244 postów

Napisano 05 kwiecień 2013 - 21:12

Dobrze że odświerzasz temat. O rzekach nigdy za wiele.

#51 tomaszpachalski

tomaszpachalski

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 832 postów
  • LokalizacjaStarokrzepice

Napisano 05 kwiecień 2013 - 21:32

:super:
Dołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

#52 Wedzisko

Wedzisko

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów
  • LokalizacjaMstów

Napisano 05 kwiecień 2013 - 21:54

A przy okazji czy ktoś ostatni był na odcinku warty we Mstowie ??
jeśli tak to co brało ?

#53 uchichadaite

uchichadaite

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 22 postów

Napisano 22 kwiecień 2013 - 14:31

A co do Warty w okolicach Mstowa, to jak tam wygląda sytuacja z białorybem, bo zastanawiam się nad małym wypadem tam??

#54 Wedzisko

Wedzisko

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów
  • LokalizacjaMstów

Napisano 27 kwiecień 2013 - 11:13

dosyć duże płocie biorą słyszałem że i karpie biorą tylko w miejscach o wolniejszym uciągu

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych