Skocz do zawartości

Zdjęcie

Podkład na kołowrotku

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
19 odpowiedzi w tym temacie

#1 aigle

aigle

Admin

• Admin
  • 2561 postów
  • Koło:Starówka
    Salmoklub Częstochowa
  • LokalizacjaCzestochowa

Napisano 26 kwiecień 2017 - 23:58

Tak się zastanawiam ...

Jak jest różnica pomiędzy plecionką a tzw podkładem ? 

Casting leczy kompleksy krótkiego kija :-)

#2 tomaszpachalski

tomaszpachalski

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 805 postów
  • LokalizacjaStarokrzepice

Napisano 27 kwiecień 2017 - 15:26

Podkład stosuję się jako wypełnienie szpuli kołowrotka, tj jeśli mam plecionkę w standardowej długości czyli ok 100 - 150 m przeważnie 137m

a szpula kołowrotka mieści np 200m linki danej grubości, to pod linkę nawijam tzw podkład aby szpula kołowrotka była pełna, co przekłada się min. na długość oddawanych rzutów rzutów, co dla mnie ma znaczenie ;)

Jako podkład stosuję zużytą plecionkę, bądź najtańszą żyłkę.

Inaczej sytuacja wygląda jeśli nawijasz plecionę z metra, wtedy nie musisz stosować podkładu ponieważ masz pełną szpulę linki którą łowisz :)

Nie ma to wg mnie większego sensu, ponieważ koszty rosną, a długość użytkowa linki to tak +/- 50 m więc taniej jest nawinąć jakieś badziewie pod linkę główną.

Co prawda zawsze może  strzelić pan wąs, ale wtedy nawet 200m nie pomoże ;)

pozdro

Dołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

#3 Lewy1106

Lewy1106

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 177 postów
  • LokalizacjaNesoya

Napisano 27 kwiecień 2017 - 17:29

Tomek wszystko spoko, tylko tutaj chodzi o podkład pod linkę w kołowrotku muchowym ^^. Różnica jest prosta, podkład jest tańszy :D

#4 aigle

aigle

Admin

• Admin
  • 2561 postów
    Salmoklub Częstochowa
  • LokalizacjaCzestochowa

Napisano 27 kwiecień 2017 - 17:58

No właśnie o tym piszę. Ostatnio jednak można kupić  tańszą plecionkę niż podkład. wydaje mi się ,  że to lobby muchowo-sklepowe ;-) 

#5 Lewy1106

Lewy1106

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 177 postów
  • LokalizacjaNesoya

Napisano 27 kwiecień 2017 - 21:28

zmacałem właśnie podkład na swoim młynku bez linki i... nie widzę różnicy między plećką a podkładem (chyba tylko nazwą się różnią). Moim zdaniem jak plecionkę dostaniesz tańszą i w tym kolorze co chcesz (w końcu to ważne kryterium !) to śmiało nawijaj :D.

#6 Jędrek

Jędrek

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 554 postów

Napisano 27 kwiecień 2017 - 22:38

No właśnie o tym piszę. Ostatnio jednak można kupić  tańszą plecionkę niż podkład. wydaje mi się ,  że to lobby muchowo-sklepowe ;-) 

Pewnie, że lobby muchowo-sklepowe.

Ja kupiłem i nawinąłem pod linki muchowe linkę murarską syntetyczną. Cenowo chyba wyszła najtaniej.

Możesz też zerknąć na linki dakronowe do latawców w decathlonie (tych do kite -surfingu). Tam wytrzymałości zaczynają się chyba od 55 kg. Używam do odczepiacza.

#7 edvis

edvis

Expert

• Użytkownik
  • 4901 postów

Napisano 27 kwiecień 2017 - 22:58

to lobby muchowo-sklepowe ;-) 

Nie ma specjalnie różnicy. Ja miałem linkę kewlarową, bo miałem akurat do niej dostęp. Kolor to też jakieś podejście zniewieściałe:). Jest tylko różnica taka, jak napisałeś. Jak jeszcze na szpulce rzeczonego podkładu będzie napisane podkład Vision czy Ściera:), to już prestige mieć taki podkład:). ...ale tu akurat jakikolwiek podkład musi być, bo sznur jest krótki, a ryby bywają różne i bez podkładu często nie ma opcji, żebyś sobie poradził kijkiem np. 5# z rybą ważącą od 3 kg w górę:).  To tyle, ale z autopsji tego na muchówce nie sprawdziłem, bo takich rybek nie miałem, żebym podkładem musiał z nią się siłować. 

#8 tomaszpachalski

tomaszpachalski

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 805 postów

Napisano 27 kwiecień 2017 - 23:02

Mucha nie mucha, schemat jednakowy ;)

Dołączona grafika

#9 edvis

edvis

Expert

• Użytkownik
  • 4901 postów

Napisano 27 kwiecień 2017 - 23:06

Do rzutów specjalnie nie przeszkadza, czy jest podkład czy nie ma. W spławiczku, czy w spinningu to już mus. 

#10 tomaszpachalski

tomaszpachalski

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 805 postów

Napisano 27 kwiecień 2017 - 23:23

Nie znam się na wędkarstwie muchowym, więc tak z ciekawości... dlaczego nie można kupić dłuższej linki muchowej, żeby nie trzeba było stosować podkładu ?

Dołączona grafika

#11 Lewy1106

Lewy1106

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 177 postów
  • LokalizacjaNesoya

Napisano 27 kwiecień 2017 - 23:42

z tym kolorem to była lekka ironia :). Tomku, dłuższych sznurów nie robią 22-27m czy do 29m o ile dobrze pamiętam to takie standardy, ale tutaj napiszą elaborat Ci bardziej doświadczeni :D

#12 edvis

edvis

Expert

• Użytkownik
  • 4901 postów

Napisano 28 kwiecień 2017 - 00:08

z tym kolorem to była lekka ironia :). Tomku, dłuższych sznurów nie robią 22-27m czy do 29m o ile dobrze pamiętam to takie standardy, ale tutaj napiszą elaborat Ci bardziej doświadczeni :D

Z tym kolorem to nie do Ciebie, a do tych, co pseudopodkłady sprzedają:).

#13 Porębiusz

Porębiusz

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 143 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 28 kwiecień 2017 - 11:47

Koledzy mają rację,i niema co szukać kwadratowych jaj.Jeśli nie masz zamiaru łowić dalej niż długość linki to czy będzie to żyłka,plecionka czy inny substytut nie ma znaczenia.Aby było solidnie połączone z linką na wypadek holu życiowego kabana.

Co do koloru,chcesz być trendy to żyłka tęczowa  :D

Ryby nie grzyby,po deszczu nie rosną...

#14 aigle

aigle

Admin

• Admin
  • 2561 postów
    Salmoklub Częstochowa
  • LokalizacjaCzestochowa

Napisano 28 kwiecień 2017 - 15:43

Potrzebuję 200 m  ;-) podkładu , dlatego rozpocząłem ten wątek 

#15 tomaszpachalski

tomaszpachalski

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 805 postów

Napisano 28 kwiecień 2017 - 16:22

Będziesz wywoził na Poraju?  :D

Dołączona grafika

#16 Jędrek

Jędrek

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 554 postów

Napisano 28 kwiecień 2017 - 22:52

Jeśli nie masz zamiaru łowić dalej niż długość linki to czy będzie to żyłka,plecionka czy inny substytut nie ma znaczenia.

Nie zgodzę się z tym, że substytut nie ma znaczenia. Żyłka nadaje się najmniej na podkład muchowy, ponieważ najzwyczajniej jest za sztywna i grozi to odkształceniem powłoki sznura, a w skrajnym przypadku uszkodzeniem go. Zwłaszcza to się tyczy linek DT. Przy WF-kach mniej.

#17 edvis

edvis

Expert

• Użytkownik
  • 4901 postów

Napisano 29 kwiecień 2017 - 09:27

Chyba trochę demonizujesz, choć sądzę tak samo, jak Ty, że żyłka odpada. Sznur muchowy zazwyczaj i bynajmniej u mnie jest dosyć luźno nawinięty i może w trakcie walki z naprawdę dużą rybką może się coś takie zdarzać, o czym piszesz. Z żyłki podkładu bym nie robił w sumie tylko dlatego, że żyłka jest mniej trwała, niż inne substytuty, a ponadto połączenie sznura z żyłką nie jest tak miękkie, jak z pletką i może to przeszkadzać przy holu w trakcie przechodzenia linki przez przelotki. Bardzo rzadko łowię na muchę, a jak łowię, to prawie tylko i wyłącznie na suchą, także mogą się moje spostrzeżenia nie pokrywać do końca z prawdą.

#18 Mariusz F

Mariusz F

Mistrz WCP Spławik

• Użytkownik
  • 261 postów
  • Koło:Śródmiejska

Napisano 29 kwiecień 2017 - 10:30

Ale kombinujecie :rolleyes: . Żyłka, plecionka, substytut. Wystarczy za kilka zeta kupić zwykłą mocną nić w sklepie pasmanteryjnym. Jest na tyle miękka że nie uszkodzi linki ani tym bardziej żyłki. Robię tak od początku jak tylko pamiętam.

Użytkownik Mariusz F edytował ten post 29 kwiecień 2017 - 10:34

Jak mnie nie ma w serwisie - To jestem na rybach !!

SINAD S.C. Częstochowa - CB RADIO , ANTENY, NAPRAWA i MONTAŻ.
WCP rabaty !!! tel. 501 634 634

#19 Porębiusz

Porębiusz

Nieśmiały Gaduła

• Użytkownik
  • 143 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 29 kwiecień 2017 - 11:20

Jędrku i Edvisie co do żyłki.ok nie będę polemizował skoro podpieracie się doświadczeniem.

Nie znaczy to że Koledze chciałem sprawić krzywdę doradzając na chybił trafił,przeciwnie.Podparłem się doświadczeniem.Jakieś dwadzieścia pięć lat temu robiłem zakupy w sklepie w Nowym Sączy ponieważ za bardzo nie miałem czym łowić.Kupowałem w zasadzie wszystko aby być na czasie,niestety sklep mimo że super zaopatrzony jak na tamte czasy podkładem nie dysponował.Szybka decyzja wymuszona pragnieniem natychmiastowego łowienia sprawiła że nawinąłem żyłkę,rozmiaru nie pamiętam,na żyłkę wylądowała piątka WF i tak chyba cztery sezony machałem aż sznur się zbiesił ale jego część robocza która miała najczęstszy kontakt z wodą,wodorostami i czasami nie chcąco z konarami.Połączenie"podkładu" było wykonane na "igłę"Co do DT to faktycznie chyba warto zadbać o bardziej profesjonalny podkład bo to linka dwustronna. 

Co do odkształcenia sznura to niestety nie tylko podkład ma znaczenie.Trzeba pamiętać że zbyt "ciasne"nawinięcie i pozostawienie w takim stanie na szpulce jest również zabójcze,a o to nie trudno,bo dziś długowieczne linki i umiarkowane ceny nauczyły nas lenistwa,mało kto rozwija sznurek i "namaszcza"go by przedłużyć mu żywot

Pozdrawiam :goodluck:

ps.Mariusz F Ty chyba masz na myśli kręcioła o stałej szpuli a nie muchową rolkę ;)

Użytkownik Porębiusz edytował ten post 29 kwiecień 2017 - 11:28

Ryby nie grzyby,po deszczu nie rosną...

#20 Jędrek

Jędrek

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 554 postów

Napisano 29 kwiecień 2017 - 21:49

Jeden z moich kolegów po każdym sezonie czyści linki, suszy je i nawija na koło/felgę od roweru pelikan.

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych