Skocz do zawartości


Zdjęcie

XX lat Jurajskiego Salmoklubu Częstochowa - Rys historyczny.


  • Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
1 odpowiedź w tym temacie

#1 Daniel Kasprzak

Daniel Kasprzak

    Nieśmiały Gaduła

  • Użytkownik
  • 191 postów

Napisano 02 styczeń 2017 - 17:59

Zapraszamy do poznania dwudziestoletniej historii Jurajskiego Salmoklubu Częstochowa. Tekst opublikowany w Sztuce Łowienia nr 6/2016. Miłej lektury.

Tekst : Daniel Kasprzak
Zdjęcia : Daniel Kasprzak, Andrzej Chęcińki, archiwum klubu.

 

XX -lecie JURAJSKIEGO SALMOKLUBU CZĘSTOCHOWA

"Najpiękniejsze w wędkarstwie jest to, że na rybach nic nie muszę. Nawet łowić..." J. Chruszczewski - takie motto przyświeca chyba od samego początku wszystkim, którzy tworzyli i tworzą Jurajski Salmoklub Częstochowa.
W dniu 13 lutego 2016 roku w restauracji Wiking w Częstochowie spotkali się członkowie Jurajskiego Salmoklubu Częstochowa, władze PZW Okręg Częstochowa, zaproszeni goście, byli członkowie i partnerzy klubu. Powodem spotkania była 20-ta rocznica powstania Jurajskiego Salmoklubu Częstochowa. Za swą dwudziestoletnią działalność dla rozwoju wędkarstwa, Jurajski Salmoklub Częstochowa, został uhonorowany przez Zarząd Okręgu PZW Częstochowa i z rąk Prezesa Okręgu PZW Częstochowa, Macieja Brudzińskiego, otrzymaliśmy okolicznościowy puchar. Na jubileuszowej uroczystości rozmawiano i poruszano tematy związane z nowymi zadaniami, wyzwaniami stojącymi przed klubem, ale przede wszystkim wspominano bogatą historię klubu, przypominano wspólne działania sprzed lat, sukcesy, a przez te 20 lat uzbierało się tego trochę.
Jurajski Salmoklub z siedzibą w Częstochowie został zarejestrowany Uchwałą Nr 3/96 Zarządu Okręgu PZW Częstochowa z dnia 13 lutego 1996 roku i wpisany do rejestru Wędkarskich Klubów Sportowych PZW. Od samego początku swojego istnienia klub skupia w swym gronie miłośników połowów ryb szlachetnych, zrzeszając grono kolegów - wędkarzy pasjonatów wędkarstwa muchowego i spinningowego. Głównym celem klubu jest propagowanie wędkarstwa ryb szlachetnych wśród dorosłych i młodzieży, organizowanie zawodów wędkarskich miedzy innymi ?Pucharu Warty?. Ponadto nasze działania skupiają się na dbaniu o ekosystem wód na terenie Jury Krakowsko ? Częstochowskiej oraz wspieranie wszelkich działań proekologicznych. Tak w skrócie można przedstawić zakres działalności Jurajskiego Salmoklubu Częstochowa.
Zanim jednak powołano Salmoklub, to wcześniej, bo już w 1979 r. podwaliny dała nieformalna grupa częstochowskich miłośników ryb łososiowatych: Artur Wachecki, Jacek Maroń, Jan Kościelnik, Grzegorz Gęsior, Grzegorz Królik, Jan Skrzypczyk, Jan Melka, Aleksander Górski. Grupa ta, która tworzyli głównie wędkarze łowiący metodą muchową, w latach 80?tych utworzyła Częstochowski Klub Muszkarski, który zajmował się ochroną i działalnością na rzece Wiercicy, wówczas jedynej rzeki w okręgu częstochowskim zaliczanej do krainy pstrąga i lipienia. Lata 90-te to wielki progres w działaniach na rzecz rozwoju ryb łososiowatych i lipienia w Okręgu Częstochowskim. Próby w większości zakończone powodzeniem, wprowadzenia pstrąga potokowego oraz lipienia do rzek, w których do tej pory nie występowały. W roku 1991 zdecydowano, że w pierwszym, decydującym okresie prowadzone będzie zarybianie i dorybianie Pilicy oraz Warty poniżej zbiornika Poraj, podhodowanym pstrągiem, dzięki stosowaniu metody wrocławskiej. Materiał zarybieniowy gwarantował wysoką przeżywalność i odporność na niekorzystne warunki, jakie stworzyła natura. Od 1996 roku rozpoczęto zarybiania górskiej Warty lipieniem. Wśród tych, którzy najbardziej zasłużyli się do rozwoju ryb łososiowatych, w tamtym okresie, zaliczyć należy Artura Wacheckiego , Macieja Brudzińskiego, Aleksandra Górskiego, Jerzego Boreckiego, Gracjana Dobosza, Grzegorza Gęsiarza, Jan Skrzypczyka i Andrzeja Nadrowskiego. Zwiększenie liczby łowisk o charakterze ?wody górskiej? spowodował również wzrost popularności poławiania ryb szlachetnych i zwiększenie ilości ich łowców. Na fali tej popularności, postanowiono zawiązać Klub Miłośników Ryb Łososiowatych. Jesienią 1995 roku do siedziby zarządu okręgu zostali zaproszeni prawie wszyscy, którzy w tamtych czasach płacili składkę na tzw. ?wódy górskie?. Na spotkanie przybyło blisko 60 osób. W tym samym czasie grupa inicjatywna tj. Artur Wachecki, Jan Skrzypczyk oraz Bogdan Bartela brała udział w audycji radiowej w Radiu FOM, w której to opowiadali o połowach ryb łososiowatych oraz przedstawili plany związane z założeniem wcześniej wspomnianego klubu.
W ten oto sposób Klub Miłośników Ryb Łososiowatych został powołany uchwałą Nr 3/96 Zarządu Okręgu PZW Częstochowa z dnia 13 lutego 1996 roku i wpisany do rejestru Wędkarskich Klubów Sportowych PZW. Pierwszym prezesem został Bogdan Bartela, a liczba członków założycieli klubu wynosiła 32 osoby. Rok później tj. w roku 1997 została zmieniono nazwa klubu z Klub Miłośników Ryb Łososiowatych na Jurajski Klub Wędkarski ? Salmoklub. Od samego początku swego istnienia, Salmoklub bardzo mocno związany jest z Wartą, którą praktycznie wbrew wielkiemu oporowi wędkarzy nizinnych, udało się przekształcić w wodę górską, dzięki uporowi i działaniom ludzi z Salmokolubu. Na tejże wodzie, od samego początku istnienia klubu tj. od 1996, organizowano naprzemienienie w jednym roku spinningowe, w drugim muchowe zawody wędkarskie o ?Puchar Warty?, których Salmoklub jest jedynym i oficjalnym pomysłodawcom i organizatorem. W roku 2000 prezesem Jurajskiego Klubu Wędkarskiego ? Salmoklubu został Jan Skrzypczyk. W roku 2000, na prośbę Częstochowskiego Klubu Spinningowego ? Spiner rozdzielono organizację Pucharu Warty na muchową, która pozostała przy Salmoklubie i spinningową, której organizację Salmoklub wypożyczył i powierzył Częstochowskiemu Klubowi Spinngowemu ? Spiner. W 2003 roku, aby zwiększyć wielkość zarybień na rzekach górskich, stosunkowo niskim kosztem Salmoklub wystąpił do Zarządu Okręgu w Częstochowie o wzięcie pod opiekę rzeki Kocinki i jej dopływu Sękawicy, i zrobieniu na nich podchowalnika do tzw. metody wrocławskiej. Wszystkie prace związane z zarybieniami, ochrona wody z odłowami i przesiedleniami ryb, członkowie klubu wykonywali społecznie. Między innymi dzięki tym działaniom z roku na rok zwiększała się populacja ryb szlachetnych w rzekach Jurajskich . W 2004 roku Salmoklub występuje do Zarządu Okręgu PZW Częstochowa o utworzenie na rzece Warcie poniżej Poraja łowiska licencyjnego, jednak stan prawny na tamten czas uniemożliwił określenie i zorganizowanie tego typu łowiska. W 2005 roku prezesem Salmoklubu został, i jest nim do dnia dzisiejszego, Andrzej Biernacki.
Przez kolejne lata, działania Salmkolubu skupione były na pracach bieżących przy łowiskach ryb szlachetnych zarybieniami, kontrolami, akcjami sprzątaniem brzegów łowisk, organizacji imprez, spotkań i zawodów wędkarskich, itd. Znamienny w historii klubu były dwa ostatnie lata. W końcu w maju 2014 roku, wniosek Jurajskiego Salmoklubu Częstochowa o stworzeniu odcinka NO KILL na Warcie został zaakceptowany i pozytywnie przegłosowany na posiedzeniu Zarządu PZW Częstochowa. Uchwała nr 14/2014 ? o utworzeniu odcinka no-kill na rzece Warta na odcinku od mostu w m. Poraj ? Jastrząb (przy Bacutilu) do mostu w m. Borek wraz z rz. Kamieniczanką. Zakaz zabierania ryb łososiowatych i lipienia. Wymóg stosowania haków pozbawionych zadziora obowiązuje od 01.01.2015r. W roku 2015 na wniosek naszego klubu, Zarząd Okręgu PZW Częstochowa powołał Jurajski Salmoklub Częstochowa na klub pomocniczy sprawujący opiekę na rzece Wiercicy i zbiorniku w Juliance. W tym samym roku została podpisana umowa partnerska pomiędzy Jurajskiem Salomoklubem Częstochowa i marką EGO.
Nie sposób pominąć w historii klubu działalności sportowej. Jak już wcześniej wspomniano, klub jest od 20 lat organizatorem Pucharu Warty. Nasze zawody, to jedne z najstarszych zawodów muchowych w naszym kraju, z tego też powodu, ciszy się bardzo dużą popularnością wśród wędkarzy muchowych z całej Polski. Corocznie odwiedzają nas znakomici goście, redaktorzy pism wędkarskich, kadrowicze z muchowej kadry polskiej i wiele innych osób cenionych i szanowanych w światku muszkarskim. W 2015 roku Jurajski Salmoklub Częstochowa był współorganizatorem ogólnopolskich zawodów muchowych na wodzie stojącej Flytiers Fly Fishing Chalange. Na przestrzeni czasu wielokrotnie byliśmy organizatorem imprez, zawodów zaliczanych między innymi do GP Okręgu, czy też w 2014 i 2016 roku powierzono nam organizację Muchowych Mistrzostw Okręgu. Klub organizuje również wiele imprez zamkniętych dla swoich członków , między innymi Memoriał kolegi Andrzeja Urbańczyka czy też reaktywowane w 2015 roku GP Klubu.

Z pośród dotychczasowych osiągnięć sportowych naszych członków, którzy w większości stanowili kadrę okręgu w wędkarstwie muchowym, należy wymienić:

1984 rok ? Muchowe Mistrzostwa Polski - GWDA - II miejsce PZW CZĘSTOCHOWA
1998 rok - Muchowe Mistrzostwa Polski ? GWDA III miejsce PZW CZĘSTOCHOWA, 5 miejsce kol. Andrzej Nadrowski
1999 rok - Muchowe Mistrzostwa Polski DUNAJEC ? 6 miejsce drużynowe, 13 miejsce kole Jan Skrzypczyk
2001 rok - Muchowe Mistrzostwa Polski San ? 3 miejsce indywidualnie w kategorii Juniorów Bartosz Magnuszewski
2005 rok - Muchowe Mistrzostwa Polski - Żylica - 1 miejsce indywidualnie w kategorii Juniorów Grabowski Piotr
2006 rok - Muchowe Mistrzostwa Polski - Łupawa- 1 miejsce indywidualnie w kategorii Juniorów Grabowski Piotr, prowadzony przez kolegę Andrzej Chęcińskiego,
2016 rok - 12 miejsce w cyku Muchowego Grand Prix Polski 2016 ? Bartosz Magnuszewski .

W latach 1998-2007 prawie większość członków kadry okręgu w kategorii muchowej , zwycięzców GP Okręgu wywodziła się z Salmoklubu. Byli to między innymi Andrzej Nadrowski, Andrzej Chęcinski, Jan Szkrzypczyk, Andrzej Tracz, Bartosz Magnuszewski. W chwili obecnej również od lat muszkarze Jurajskiego Salmoklubu wiodą prym w Okręgu Częstochowskim, zajmując prawie w całości podium Muchowych Mistrzostw Okręgu w kategorii indywidualnej, jaki i drużynowej.

Na chwilę obecną Jurajski Salmoklub Częstochowa liczy 30 członków.
Zarząd klubu stanowią Andrzej Biernacki, Daniel Kasprzak, Tomasz Jasiurski, Andrzej Kokoszka i Andrzej Tracz.

Mamy nadzieję, że kolejne lata będą obfitować, dla członków Juskiego Salmoklubu Częstochowa oraz naszych sympatyków, w kolejne sukcesy w zakresie działań, które to tej pory wykonywaliśmy i propagowaliśmy. A nowe wyzwania będą podejmowane z takim skutkiem i zapałem jak dotychczas. I oby za kolejnych 20 lat było jeszcze więcej materiałów i tematów do opisania przy kolejnej rocznicy.

 

Historia Salmoklubu w obiektywie dostępna w galerii  http://www.salmoklub...obiektywie.html

 #2 Maniek_N

Maniek_N

    Pretendent

  • Admin
  • 1342 postów
  • LokalizacjaRędziny

Napisano 02 styczeń 2017 - 22:29

Zazwyczaj nie dopytuje jak się ktoś nie pochwali, za język też nie ciągne. Nie wiedziałem Janek, że jesteś w zarządzie tego koła. Fajnie.


Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych