Skocz do zawartości

Zdjęcie

Spinning dla początkujących

• Zaloguj się, aby dodać odpowiedź
33 odpowiedzi w tym temacie

#1 MariuszSz85

MariuszSz85

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 04 wrzesień 2014 - 12:59

Witam kolegów z forum, mam ogromną prośbę. Chciałbym spróbować swoich sił w spinningu, a co się z tym wiąże pierwszy zakup wędziska kołowrotka i całego osprzętu do spinningu. Jeśli by ktoś mógł podpowiedzieć jaki sprzęt kupić, doradzić co i jak dla osoby początkującej. Przeglądałem forum w temacie wędkarstwa spinningowego i każdy ma swoje zdanie, więc ciężko jest coś wybrać. Będę wdzięczny za podpowiedzi co do zakupu, chyba że ktoś ma sprzęt do sprzedania.

#2 Damian

Damian

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 74 postów
  • Koło:POLITECHNIKA
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 04 wrzesień 2014 - 18:05

Jeśli jesteś z Częstochowy to polecam Ci żebyś udał się do sklepu wędkarskiego na ul. Szajnowicza-Iwanowa 75. Tam mówisz że jesteś początkujący i doradzą ci co kupić, dobiorą ci kołowrotek żyłkę. Ja tak zrobiłem i nie narzekam. Mam spiningowke Jaxon'a 2.70 5-25g świetnie czuć prace przynęt (obrotówki, woblery) Ja osobiście polecam tą wędkę, ale to zależy od gustu. Ja zawsze kupuję sprzęt w tym sklepie (pomimo że muszę dojechać 8 km a mam obok siebie dwa wędkarskie), zawsze mogę liczyć na pomoc i poradę.

#3 Marcin.1981

Marcin.1981

Podawacz Piwa

• Użytkownik
  • 231 postów
  • Koło:Irydion
  • Lokalizacjaokolice Częstochowy

Napisano 04 wrzesień 2014 - 19:45

W większości sklepów Ci coś doradzą, albo dobrze albo źle, a tam gdzie poleca kolega Damian dodatkowy atut to ładna Pani jako doradca :rolleyes:/>/>
Ja osobiście nie polecam Jaxona, stawiałbym na Mikado ew. Mistrall (fajne kije do spiningu w przystępnej cenie)weź jakiś 240cm lub 270cm ( tylko nie teleskopowa ), c.w. 5-25g lub 10-30g, do tego kołowrotek np. dragona, okumy wielkości 2000 lub 3000 RD lub FD, jakaś żyłka 0,22mm kilka woblerów, obrotówek, wahadłówek, gumek, cykad i ruszaj na ryby.
P.S. Myślę że na początek zabawy ze spiningiem zmieścisz się w kwocie 300-400zł.

Użytkownik Marcin.1981 edytował ten post 04 wrzesień 2014 - 19:50

Wędkarstwo Moje Hobby
"Zawsze jest dobry dzień na ryby (...). Tylko ryby czasem o tym nie wiedzą"

#4 Damian

Damian

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 74 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 04 wrzesień 2014 - 20:09

Widzisz jedna osoba poleci Ci Jaxona inny Mikado, a inny jeszcze inną. Tak jak pisałem co komu pasuję. Musisz jechać i wziąć każdą firmę do ręki i zobaczyć która jest dla ciebie. Z wędką jest dokładnie tak samo jak z różdżkami w Harrym Potterze. To kij wybiera włąściciela :figielek2: :rolleyes:

#5 Marcin.1981

Marcin.1981

Podawacz Piwa

• Użytkownik
  • 231 postów
  • Koło:Irydion
  • Lokalizacjaokolice Częstochowy

Napisano 04 wrzesień 2014 - 20:13

Masz racje Damian, co do Jaxona nie mam przekonania, akcesoria ma świetne i tanie ale sprzęt to już inna para kaloszy :figielek2:
Wędkarstwo Moje Hobby
"Zawsze jest dobry dzień na ryby (...). Tylko ryby czasem o tym nie wiedzą"

#6 Damian

Damian

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 74 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 04 wrzesień 2014 - 20:18

Kupując wędke dostałem drugą tak samo wykonaną z firmy Mikado. Wziąłem Jaxona bo była lżejsza, a z Mikado mam match'ówke i chciałem inną wypróbować.

#7 aigle

aigle

Admin

• Admin
  • 2625 postów
  • Koło:Starówka
    Salmoklub Częstochowa
  • LokalizacjaCzestochowa

Napisano 04 wrzesień 2014 - 21:09

Witam kolegów z forum, mam ogromną prośbę. Chciałbym spróbować swoich sił w spinningu, a co się z tym wiąże pierwszy zakup wędziska kołowrotka i całego osprzętu do spinningu. Jeśli by ktoś mógł podpowiedzieć jaki sprzęt kupić, doradzić co i jak dla osoby początkującej. Przeglądałem forum w temacie wędkarstwa spinningowego i każdy ma swoje zdanie, więc ciężko jest coś wybrać. Będę wdzięczny za podpowiedzi co do zakupu, chyba że ktoś ma sprzęt do sprzedania.

Wędki ( można poszukać używanej ):
KONGER serii World Champion
DRAGON seria Team Dragon

Kołowrotek :
Okuma - 5 lat gwarancji (trza skserować paragona Dołączona grafika )
SPRO

Żyłka/plecionka:
Nie droga mocna

Przypon stalowy :
z dobrą wytrzymałą agrafką

Odczepiacz do przynęt :
Grom

Przynety :
mogę dać mam spakowane używki.

pozdrawiam

Casting leczy kompleksy krótkiego kija :-)

#8 MariuszSz85

MariuszSz85

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 04 wrzesień 2014 - 21:20

Dzięki za podpowiedzi, w następnym tygodniu wybiorę się do polecanego sklepu.

#9 Jędrek

Jędrek

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 561 postów

Napisano 04 wrzesień 2014 - 22:02

Pierwsze primo - jaką kwotę możesz przeznaczyć na zestaw, bo będzie zależało od tego sporo.

St. Croix, Lamiglas, Hardy, coś hand-made (drożej - powyżej 500 pln) lub Konger, Dragon, Berkley, Shimano (ciut taniej) - jeśli chodzi o kije
Shimano, Daiwa, Ryobi - jeśli chodzi o młynki, ale te made in Japan to od 500 pln w górę. Do kupienia są czasem używki, które posłużą dłużej niż niż ich nowe odpowiedniki.

Ogólnie temat rzeka ... :gwiazdki:

#10 tomaszpachalski

tomaszpachalski

Bosman Wędziska

• Użytkownik
  • 833 postów
  • LokalizacjaStarokrzepice

Napisano 04 wrzesień 2014 - 22:28

Najbezpieczniej byłoby, gdyby kolega MariuszSz85 napisał ile chce zostawić w sklepie... Za 300 ma Ryobi Slam Made in Japan, ogarnięty kołowrotek. Co do patyka, to najwięcej zależy od ceny. Zdecydowanie odradzam robionego na zamówienie, bo jako początkujący nie wiesz jeszcze czego chcesz, więc najbezpieczniej seryjny model - ogromny wybór i możesz pomachać nim od ręki. Łowiłem jakiś czas Okumą Black Rock 5-25g 245cm i zupełnie przyzwoity kij za ~ 250 zł. Jeśli masz, więcej $$ to St. Croix - rewelacyjne kije. Pleciona Power Strike 8-10lb zupełnie wystarczająca. Trochę przynęt i nad wodę ;)
Dołączona grafika
Dołączona grafikaDołączona grafikaDołączona grafika

#11 MariuszSz85

MariuszSz85

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 6 postów

Napisano 05 wrzesień 2014 - 12:32

Planowałem zmieścić się w przedziale 300 - 500 ( wędzisko plus kołowrotek)

#12 Danek

Danek

Expert

• Wędkarska Częstochowa
  • 3552 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 05 wrzesień 2014 - 19:33

Panowie, kolega pyta o sprzęt dla początkującego a Wy mu z grubej rury :D

Nie wiem gdzie chcesz łowić (czy rzeka czy jakieś bajora - ale pewnie wszędzie) więc długość 2,4-2,6 na początek. Firma - kwestia wtórna ale proponuję zwrócić uwagę na ciężar wyrzutu - coś opisane do w maksymalnym zakresie jako 25-30gram na początek może być. Dół - 5 w górę - ale nei powyżej 12tu bo to już będzie za dużo.
Fajne i nie drogie kije robi Konger. Seria Tiger Cross Maxx L spokojnie Ci wystarczy.. Jakościowo znacznie lepiej niż Jaxon, który przynajmniej dla mnie jest synonimem najgorszego badziewia. Także w kwestii akcesoriów - choć te dla początkującego mogą być.
Co do kołowrotka... Hmmm. Tu już jest trudniej ale jako że kij tańszy, to na kręćku bym tak bardzo nie oszczędzał. Spro Black albo Blue Arc, Ryobi Zauber w wielkości 2000 powinien Ci kij spoko wyważyć i być dość niezawodny.
Zyłka około 0,18 do lżeszego łowienia okoni i małych ryb ogólnie i plecionka o wytrzymałości około 10 kilo (piszę z premedytacją 10 kilo, bo patrząc na to, co na szpulach wypisują importerzy, jest dla mnie niepojęte. Wytrzymałość mnożą razy 2 a czasem i 3!)
Co do przynęt - kilka obrotówek, kilka małych twisterków i ripperków, jakieś woblery - jako edno z natańszych można kupić Kenarty, choć ja polecam Ci Sieki.
Kilka przyponów wolframowych, agrawek, agrawek z krętlikiem i szczypce do wypinania ryb na początek Ci wystarczy.
Jak Ci się spodoba i wsiąniesz, to będzie czas na poszukiwania i kombinacje.
Pozdro i połamania ;)
Róbta co chceta, ja i tak swoje wiem

C&R

Dołączona grafikaJeszcze piszę poprawnie po polsku

#13 Wojtek

Wojtek

Prawie Jak Wędkarz

• Użytkownik
  • 402 postów

Napisano 05 wrzesień 2014 - 20:54

Kolego MariuszSz85. Z praktycznych rad - niby to oczywiste - ale: za kołowrotkiem zacznij się oglądać jak już będziesz miał kupiony kijaszek. Z kijami jest tak, że będziesz miał 10 sztuk w ręce o niby takich samych parametrach, a każdy trochę inaczej się będzie zachowywał: jeden będzie wyważony inny będzie leciał na łeb. Jak już sobie jakiś kijek dopasujesz i będziesz szukał kręćka ważniejsze od marki (bo w cenie powiedzmy do ok 150zł wszystkie są podobnej jakości) będzie jego waga. Tu moja rada: nie bój się cięższych modeli. Jeżeli "niedoważysz" dobrze wędziska kołowrotkiem będzie ci kij leciał na łeb i komfort łowienia jak i czucia przynęty ci się pogorszy. Co do samych marek ja ostatnio trochę łowię shimano catana i daje on radę a kosztuje <150 zł. A odnośnie rozłożenia kosztów - proporcji mając do dyspozycji 500z zł to ja bym zainwestował raczej w jakiś dobry patyk i tani kołowrotek. Kołowrotek i tak zajedziesz - kwestia czasu w stosunku do modelu oraz oczywiście jakimi przynętami i w jakim nurcie będziesz go katował, ale zajechanie kołowrotka to sytuacja nieuchronna. Natomiast kij posłuży ci i 20 lat (jak go nie utniesz drzwiami od samochodu itp itd) więc większość uwagi i kasy przeznaczył bym na niego. Ja łowiłem ten sezon takim kijem: Fenwick Eagle GT. Przed chwilą znalazłem go na dość szybkie chybił trafił w necie za 399 zł. Długość 2,6m ciężar rzutowy 10-21 g. Jest to kij piekielnie mocny. Jak mi się kiedyś na łodzi pomylił z pałą od jerka i zamontowałem slidera 56 gr i pizgłem ile sił fabryka moim mięśniom dała nawet nie jęknął (Danek świadkiem). Jest to kij czuły - cały sezon łowiłem nim na paprochy - pewnie to kwestia wprawy - ale ja wyczuwam na nim wszystko. Jak na paprocha przyłowiłem szczupaka 76 cm nie miał za dużo do powiedzenia w czasie holu. Generalnie fajny uniwersal. Możesz rozważyć taką opcję jak jeszcze niczego nie kupiłeś.
Tam gdzie nie ma ludzi jest pięknie ... dziwny zbieg okoliczności.

#14 Jędrek

Jędrek

Forumowy Specjalista

• Użytkownik
  • 561 postów

Napisano 05 wrzesień 2014 - 22:49

Masz racje Damian, co do Jaxona nie mam przekonania, akcesoria ma świetne i tanie ale sprzęt to już inna para kaloszy :figielek2:/>/>

Super akcesoria. :fajosko:/> :goodluck:/>
Pean, który przy wyhaczaniu szczupaczyny się "rozjechał",
kółeczka łącznikowe, które rozginają się pod żyłką 0,18 mm ...
agrafki podobnie j.w. :niedobrze:/>

Powyższe już dawno mnie wyleczyło z akcesoriów tej firmy-dystrybutora chińszczyzny robionej nie na poniedziałkowj zmianie rano, tylko w piątki na nockach :rolleyes:/>

#15 andziol

andziol

Expert

• Ś.P. - Uczestnik Wiecznych Łowów
  • 1840 postów
  • LokalizacjaCzę-wa, Stradom

Napisano 06 wrzesień 2014 - 13:42

No, MariuszSz85 po takich wyczerpujących poradach na Twoim miejscu wiedział bym już wszystko...
... oprócz tego co kupić. :gwiazdki: :gwiazdki: :rolft4: :lool:
Sam zdecyduj co ci do ręki spasuje, a nauczysz się na własnych(niestety) błędach.Koledzy łowią po naście lub dziesiąt lat i już nie pamiętają co znaczy "początkujący".
Kup coś i nad wodę.
Połamania.
andziol

ART-BUD WYKOŃCZENIA WNĘTRZ

Dołączona grafika Piszę poprawnie po polsku
Staram się przynajmniej.

#16 mlody

mlody

Doświadczony Majtek

• Użytkownik
  • 361 postów
  • Koło:Okoń-Cz-wa

Napisano 06 wrzesień 2014 - 14:53

Ja osobiście obstawiałbym za opcją @andzioła nic nie pomoże ci markowy nawet i wypasiony zestaw jak będziesz miał wrażenie że trzymasz w łapie kawał zbrojeniówki 12.Idz do sklepu pomachaj pogadaj ze sprzedawcami powiedz co na co i gdzie i coś fajnego ci dobiorą a jeśli koniecznie chcesz coś z netu to i tak idź najpierw i pomacaj na zywo i dopiero kup dokładnie to samo.I przede wszystkim ma pasować "Tobie" Mój pierwszy spinning Jaxon phantom czy jakoś tak giął sie przy zacinaniu jak krowi ogon, musiałem normalnie zacinać z półobrotu,kumpel na łodzi sie smiał że sie powywracamy hehehe ....ale jaki byłem z niego wtedy zadowolony.......ehhh!!! :fajosko:

Użytkownik mlody edytował ten post 06 wrzesień 2014 - 14:55

#17 Jaros

Jaros

Konkretny Wyjadacz

• Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 14:51

Za pięć stówek zmontujesz sobie całkiem zgrabny pierwszy zestawik...
Na Twoim miejscu wziąłbym w rękę coś z Dragona np. Millenium czy Express,
za tą kaskę to niezłe konstrukcje, do tego tanie Shimano, bo dobry hamulec
jest najważniejszy. PowerPro 0,19, przypon z tytanu (bije na łeb wolfram i stal).
Mepss, Salmo, SAVAGEAR, Sebile i polskie wahadła na końcu... enjoy yourself...

#18 Damian

Damian

Miejscowy Podglądacz

• Użytkownik
  • 74 postów
  • LokalizacjaCzęstochowa

Napisano 07 wrzesień 2014 - 18:59

jak działa grom?

Użytkownik Damian edytował ten post 07 wrzesień 2014 - 18:59

#19 mlody

mlody

Doświadczony Majtek

• Użytkownik
  • 361 postów
  • Koło:Okoń-Cz-wa

Napisano 07 wrzesień 2014 - 20:55

Nie chodziło Ci o Gnoma ?? z Gromów to kojarzę "z jasnego nieba"... "oddziały militarne"..."instalację odgromową"... :naughty:

#20 Jaros

Jaros

Konkretny Wyjadacz

• Użytkownik
  • 636 postów

Napisano 07 wrzesień 2014 - 21:26

jak działa grom?

Przez 20 lat istnienia Jednostka Wojskowa GROM zdobywała doświadczenia w misjach bojowych w różnych rejonach świata. Żołnierze Jednostki są gotowi do prowadzenia działań specjalnych w każdych warunkach klimatycznych, do czego przygotowują się w trakcie szkoleń specjalistycznych zarówno w ostrym klimacie Skandynawii, jak również w tropikalnej dżungli Ameryki Południowej. Doświadczenia i wnioski z misji powodują, że system szkolenia Jednostki jest nieustannie modyfikowany oraz dostosowywany do odpowiedzi na zagrożenia dla bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego.

...Tak działa Grom... :rolleyes:

Użytkownicy przeglądający ten temat: 0

0 użytkowników, 0 gości, 0 anonimowych